Erzurum'da bulunan parkların yeterliliği üzerine bir araştırma
A Research on to proficiency of the parks in Erzurum
- Tez No: 96419
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ILGAR KIRZIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Parklar, rekreasyonel, estetik, eğitsel ve ekolojik amaçlarla oluşturulan kamuya açık aktif ve pasif yeşil alanlardır. Ayrıca kent içindeki halkın beton ortamlardan uzaklaşarak doğa ile bütünleştiği mekanlardır. Bu araştırmada parkların, kent içerisinde birçok estetik ve fonksiyonel işlevler taşıyan açık- yeşil alanlar içerisindeki yeri ve önemi belirtilerek, planlama ilkeleri açıklanmıştır. Erzurum Kenti'ndeki parklar 4 ayrı bölgede (Kent Merkezi, Dadaşkent Semti, Yenişehir Semti ve Yıldızkent Semti) ele alınarak mevcut durumları belirtilmiştir. Mevcut parkların yüzölçümleri, bulundukları bölgenin nüfusuna oranlanarak her bölge için kişi başına düşen park alanı ortaya konulmuştur. Ayrıca Erzurum Kenti için genel olarak kişi başına düşen park alanı saptanmıştır. Buna göre 298.756 nüfuslu Erzurum kenti'nde aktif rekreasyonel alan olarak kişi başına 0.89m2 park alanı düşmektedir. Saptanan bu değerler öneri park alan standartları ile karşılaştırılmıştır.. Sonuç olarak bu değerin, İmar Kanununda önerilen 10m2/kişi'lik ideal yeşil alan değeri ile kıyaslanamayacak kadar az olduğu saptanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak anket çalışması yapılmış, yapılan anket çalışması, kent halkının % 99'unun parkları yetersiz bulduğunu ortaya koymuştur. Kentteki mevcut parklar için öneriler yapılarak, 3 ayrı bölge için örnek park projeleri sunulmuştur. Belirlenen park alanları ölçülerinin yetersizliğinin dikkate alınması, revizyon çalışmalarının yapılması ve önerilen park projelerinin uygulanması ile Erzurum Kenti daha sağlıklı park alanlarına sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Parks are the active.green public places which are constructed for recreational, aesthetic.educational and ecological purposes.ln addition those are the places by which people be far away from blocks of buildings and be close to the nature. In this research, the planning principles are explained by determining the importance of parks among the green places which have aesthetic functions in a city. Parks in Erzurum (Centrum, Dadaşkent, Yenişehir and Yıldızkent) are searched and their available conditions of parks are rated with the population of the region the park locates.and the park areas per person are brought up. Moreover the recreation areas per each person are determined for the city of Erzurum. Meanwhile the park area for per person in Erzurum is ascertained in general. According to this, in Erzurum city having a population of 298756, as an active recreational area, 0.89m park area is shared by per person. Those values, those are determined before are also compared with the standards of the offered recreational areas. Consequently, it is confirmed that this amount is quite in sufficient that shouldn't be compared with the amount-10 square meter per each person which is regarded as the ideal amount of green area suggested in Construction Law of the Ministry. A sample quetionnaire is done with the dwellers of Erzurum on focusing this subject that confirms the insufficiency of the recreation areas with a rate of %99 that the recreational areas are inadequate at all. Doing some suggestions for the present parks, exmple park projects are presented for three different regions of the city.By doing the revision studies, paying attention to the insufficiency of the stated park areas and finally by applying the suggested park projects.the city of Erzurum will certainly have much better park fields in the near-future.