Karpal tünel sendromu olan bireylerde boyun pozisyon hissi ve eklem hareketi arasındaki ilişki
Relationship between neck position sense and joint movement in individuals with carpal tunnel syndrome
- Tez No: 964215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE AL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Karpal tünel sendromu, nervus medianus'un ligamentum transversum carpale tarafından osteofibröz kanalda sıkıştırılması sonucu gelişen bir tuzak nöropatidir. Bu sendrom, sinirin dağılım gösterdiği bölgelerde el ve el bileğinde uyuşma, karıncalanma ve ağrı ile karakterizedir. İlerlemiş vakalarda güçsüzlük ve elin thenar bölgesinde atrofiye yol açmaktadır. Karpal tünel sendromu olan bireyler günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanırken, el ve el bileğine ek olarak omuz ve boyun ağrısından da şikâyet etmektedir. Karpal tünel sendromu'na sahip bireylerin birçoğunda servikal lordoz, disk hernisi gibi boyun problemleri beraber seyretmektedir. Bu durum boyun ile karpal tünel sendromu arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada karpal tünel sendromunun boynun eklem hareketini ve pozisyon hissini etkileyip etkilemediğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 30-65 yaş arası omuz ve boyun problemi bulunmayan 26 sağlıklı ve 26 karpal tünel sendromu tanılı birey seçilerek analizler gerçekleştirildi. Katılımcıların herhangi bir ortopedik veya nörolojik rahatsızlığı olmamasına dikkat edilirken, hasta grubuna yalnızca izole karpal tünel sendromu olan bireyler dâhil edildi. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome is an entrapment neuropathy that develops due to the compression of the median nerve within the osteofibrous canal formed by the transverse carpal ligament. This syndrome is characterized by numbness, tingling, and pain in the hand and wrist, particularly in the areas innervated by the nerve. In advanced cases, it can lead to weakness and atrophy in the thenar region of the hand. Individuals with carpal tunnel syndrome experience limitations in daily activities and often complain of shoulder and neck pain in addition to hand and wrist discomfort. Many individuals with carpal tunnel syndrome also present with cervical issues such as cervical lordosis and disc herniation. This suggests a potential connection between cervical problems and carpal tunnel syndrome. The study was conducted to assess cervical joint range of motion and position sense in 26 healthy individuals and 26 individuals diagnosed with carpal tunnel syndrome, all aged between 30 and 65 years, with no shoulder or neck problems. While care was taken that the participants did not have any orthopedic or neurological disorders, only individuals with isolated carpal tunnel syndrome were included in the patient group. IBM SPSS Statistics 21.0 and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analyses.