Yenidoğana müdahalede kullanılacak uygulama simülatörünün elektronik sistem tasarımı
Electronic system design of an application simulator for use in neonatal intervention
  1. Tez No: 964216
  2. Yazar: AHMETCAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Simülatörler, birçok eğitim alanında, gerçek ortam koşullarının sağlanamadığı durumlarda dijital canlandırmalar yoluyla öğrenme sürecini destekleyen, güvenli bir uygulama alanı sunan ve bireyin bilgi ile beceri düzeyini pekiştiren araçlardır. Sağlık alanında kullanılan simülatörler, öğrencilerin klinik ortama çıkmadan önce uygulama kabiliyetlerini geliştirmelerine ve pratik yapma fırsatı elde etmelerine olanak tanımaktadır. Bu avantajlar dikkate alındığında, klinik yeterliliği artırmaya yönelik olarak ebelik eğitiminde simülatör tabanlı eğitimin yenilikçi bir yaklaşım olarak benimsenmesi büyük önem taşımaktadır. Tez çalışması kapsamında; Önceden tanımlanmış klinik senaryolar doğrultusunda algoritmalar oluşturulmuş; parametreleri izleyebilecek uygun algılayıcılar seçilerek mikrodenetleyici tabanlı bir donanım altyapısı kurulmaktadır. Toplanan veriler gerçek zamanlı olarak işlenmiş ve kullanıcıya görsel olarak sunulmak üzere bir grafiksel kullanıcı arayüzü kullanılmaktadır. Sistem, hazırlanan devre kartı ile hem donanım hem de yazılım bileşenleriyle entegre şekilde çalışmakta olup, kullanıcıların etkileşimli biçimde senaryoları deneyimlemesine olanak tanımaktadır. Ayrıca geliştirilen simülatör sistemin performansı çeşitli testler aracılığıyla değerlendirilmiş ve elde edilen geri bildirimler doğrultusunda iyileştirmeler gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma, algılayıcı teknolojileri, gömülü sistem tasarımı, algoritmik modelleme ve kullanıcı arayüzü geliştirme süreçlerini bir araya getirerek disiplinler arası bir yaklaşımla yenilikçi bir simülatör çözümü sunmaktadır. Sonuç olarak, mekatronik mühendisliğinin, sağlık alanında eğitim teknolojilerine katkı sağlayabilecek bir simülatörün elektronik sistem tasarım çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simulators are instruments that facilitate the educational process by providing digital simulations in numerous fields of study where real-world conditions cannot be met. These instruments offer a secure testing environment and reinforce the individual's knowledge and skill level. Simulators employed in healthcare settings facilitate students' development of practical skills and acquisition of hands-on experience prior to their entry into clinical environments. In light of these advantages, the adoption of simulator-based education as an innovative approach in midwifery education to enhance clinical competence is of great importance. In the context of the present thesis study; Algorithms were developed based on predefined clinical scenarios; appropriate sensors capable of monitoring parameters were selected, and a microcontroller-based hardware infrastructure was established. The collected data undergoes immediate processing and is subsequently presented to the user in a visual format via a graphical user interface. The system functions in an integrated manner with both hardware and software components using the prepared circuit board, allowing users to interactively experience the scenarios. Furthermore, the performance of the developed simulator system has been thoroughly evaluated through a series of rigorous tests, and subsequent improvements have been implemented based on the feedback obtained. This work integrates sensor technologies, embedded system design, algorithmic modeling, and user interface development processes, offering an innovative simulator solution through an interdisciplinary approach. Consequently, an electronic system design study has been conducted for a simulator that has the potential to contribute to educational technologies in the field of health through mechatronics engineering.