Turunçgillerde hasat sonrası hastalıklara sebep olan Penicillium italicum ve Penicillium digitatum'a karşı katı formülasyonlu biyopestisit geliştirilmesi
Development of a solid formulation biopesticide against Penicillium digitatum and Penicillium italicum, which cause postharvest diseases in citrus fruits
- Tez No: 964214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ŞENOL KOTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biotechnology, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enzim ve Mikrobiyal Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında; turunçgillerde önemli ekonomik kayıplara yol açan Penicillium italicum ve Penicillium digitatum patojen izolatlarının izole edilerek tanılanması, bu patojenlere karşı geniş spektrumlu Bacillus subtilis TV-17C izolatının ve bu izolattan geliştirilen katı taşıyıcılı formülasyonların in vitro ve yarı in vivo çalışmaları ile biyokontrol etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada, MK-6 ve MK-14 izolatlarının patojenite testleri yapılarak morfolojik ve ITS 1-4 bölgesi dizi analizi ile tanıları gerçekleştirilmiştir. Biyoajan TV-17C izolatının MK-6 ve MK-14 patojen funguslara karşı antifungal etkinliği in vitro ve yarı in vivo ortamda değerlendirilmiş ve bu izolat kullanılarak dört farklı katı taşıyıcılı formülasyon oluşturulmuştur. Formülasyonların üç farklı dozu, MK-6 ve MK-14 izolatlarına karşı in vitro koşullarda antifungal etkinlik açısından değerlendirilmiş; seçilen dozların yarı in vivo koşullarda turunçgillerde patojen funguslara karşı biyokontrol etkinliği belirlenmiştir. Oda sıcaklığında ve +4°C muhafaza edilen formülasyonların raf ömürleri 4 aylık depolama boyunca değerlendirilmiştir. Bulgular: Tez çalışmasının sonucunda, yüksek virülanslığa sahip fungal patojenler MK-6 P. italicum ve MK-14 P. digitatum olarak tanılanmıştır. MK-6 ve MK-14'e karşı kullanılan TV-17C izolatı, in vitro koşullarda MK-14'e karşı %83 oranında yüksek antifungal etkinlik göstermiş; yarı in vivo koşullarda ise hastalık engelleme oranı MK-6 için %73,3 ve MK-14 için %100 olarak belirlenmiştir. Yarı in vivo koşullarda en yüksek hastalık engelleme oranı, F4 formülasyonu ile MK-6'ya karşı %47 ve MK-14'e karşı %57 olarak belirlenmiştir. Dördüncü ayın sonunda oda sıcaklığında formülasyonlarının 9-28x10⁷ kob/g arasında, +4 °C'de ise 16-76x10⁷ kob/g canlılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: B. subtilis TV-17C izolatı ile geliştirilen katı formülasyonların, turunçgillerde hasat sonrası fungal hastalıklara karşı çevre dostu, sürdürülebilir, etkili ve canlılığını koruyabilen kimyasallara alternatif güvenilir bir biyopestisit olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis aimed to isolate and identify Penicillium italicum and Penicillium digitatum pathogenic isolates, which cause significant economic losses in citrus fruits, and to evaluate the biocontrol efficacy of the broad-spectrum Bacillus subtilis TV-17C isolate and solid carrier formulations developed from this isolate against these pathogens through in vitro and semi-in vivo studies. Method: In this study, pathogenicity tests were performed on MK-6 and MK-14 isolates, and their identification was carried out using morphological and ITS 1-4 region sequence analysis. The antifungal activity of the bioagent TV-17C isolate against MK-6 and MK-14 pathogenic fungi was evaluated in vitro and semi-in vivo, and four different solid carrier formulations were created using this isolate. Three different doses of the formulations were evaluated for antifungal activity against MK-6 and MK-14 isolates in vitro; the biocontrol efficacy of the selected doses against citrus pathogenic fungi was determined under semi-in vivo conditions. The shelf life of the formulations stored at room temperature and +4°C was evaluated over a 4-month storage period. Findings: As a result of the thesis study, the highly virulent fungal pathogens MK-6 P. italicum and MK-14 P. digitatum were identified. The TV-17C isolate used against MK-6 and MK-14 demonstrated high antifungal activity of 83% against MK-14 in vitro. Under semi-in vivo conditions, the disease inhibition rate was determined to be 73.3% for MK-6 and 100% for MK-14. The highest disease inhibition rate under semi-in vivo conditions was determined with the F4 formulation, at 47% against MK-6 and 57% against MK-14. At the end of the fourth month, the viability of the formulations at room temperature was determined to be 9-28x10⁷ cfu/g and 16-76x10⁷ cfu/g at +4°C. Results: It was determined that solid formulations developed with B. subtilis TV-17C isolate can be used as a reliable biopesticide alternative to chemicals that are environmentally friendly, sustainable, effective, and can maintain their viability against post-harvest fungal diseases in citrus fruits.