Gebelerde anksiyete durumu ve anksiyetenin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety in pregnant women and its relationship with sociodemographic variables
- Tez No: 964228
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÇAKMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gebelik süreci, kadın yaşamında yalnızca fizyolojik değişimlerle sınırlı kalmayan; aynı zamanda psikolojik ve sosyal açıdan da önemli dönüşümlerin olduğu bir dönemdir. Epidemiyolojik verilere göre gebelerin %18-42'si klinik düzeyde anksiyete yaşamakta, bu oran sosyokültürel faktörlere bağlı olarak %65'e kadar çıkabilmektedir. Anksiyete patogenezinde; fetal sağlık belirsizlikleri, beden imajı deformasyonu ve ebeveynlik kimlik oluşum sürecindeki zorlukların sinerjistik etkisi bulunmaktadır. Bu çalışma, Kars il merkezinde sosyodemografik değişkenlerin gebelikte anksiyete ile ilişkisini belirlemek ve bu değişkenleri kültürel perspektifle test etmek amacıyla yapılmıştır. Kars il merkezi Yenişehir Aile Sağlığı Merkezi'ne bağlı üç aile hekimliği biriminde (36.00.19, 36.00.20, 36.00.32) gerçekleştirilen bu tanımlayıcı ve analitik tipte kesitsel çalışmanın evrenini toplam 110 gebe oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü G-Power 3.1 programı ile hesaplanmış; en az 78 katılımcı hedeflenmiştir. Çalışmaya 106 gebe dahil edilmiştir. Çalışmada sosyodemografik özellikleri değerlendirmek üzere 17 maddelik araştırmacıtasarlı anket ve anksiyete düzeyini ölçmek için Türk popülasyonunda geçerlilikgüvenilirlik çalışması yapılan Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics 20.0 yazılımı ile analiz edilmiş, kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-kare ve Fisher Kesin testleri uygulanmıştır. Yapılan analizlerde, önceki doğum şekli değişkeni haricinde diğer değişkenlerde anlamlı bir etki olmadığı tespit edilmiştir. Normal doğum yapan grupta orta+şiddetli anksiyete görülme oranının, sezaryen doğum yapan gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada klasik risk faktörlerini nötralize eden kültürel koruyucuların, doğum eylemi gibi travma potansiyelli alanlarda işlevsiz kaldığı görülmüş ve normal doğum eyleminin sonraki gebeliklerde anksiyete nedeni olabildiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle normal doğum sürecinde yaşanan olumsuz deneyimleri belirlemek için normal doğum yapmış gebelerin ayrıntılı taranması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period in a woman's life characterized not only by physiological changes but also by significant psychological and social transformations. According to epidemiological data, 18-42% of pregnant women experience clinical anxiety, and this rate can rise to 65% depending on sociocultural factors. The pathogenesis of anxiety is synergistic with fetal health uncertainties, body image distortions, and difficulties in parental identity formation. This study was conducted in Kars province center to determine the relationship between sociodemographic variables and anxiety during pregnancy and to test these variables from a cultural perspective. This descriptive and analytical cross-sectional study, conducted in three family medicine units affiliated with the Yenişehir Family Health Center in Kars province center (36.00.19, 36.00.20, 36.00.32), consisted of a total of 110 pregnant women. The sample size was calculated using G-Power 3.1, targeting a minimum of 78 participants. 106 pregnant women were included in the study. A 17-item researcher-designed questionnaire was used to assess sociodemographic characteristics, and the Beck Anxiety Inventory (BAI), which has been validated and validated in the Turkish population, was used to measure anxiety levels. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 20.0 software, and Pearson's chi-square and Fisher's exact tests were used to compare categorical variables. Analyses revealed no significant effects on variables other than the previous mode of delivery. The prevalence of moderate to severe anxiety was statistically significantly higher in the vaginal delivery group compared to the cesarean delivery group. The study found that cultural protective mechanisms that neutralize classical risk factors were ineffective in potentially traumatic areas like labor, and concluded that vaginal labor can be a cause of anxiety in subsequent pregnancies. Therefore, detailed screening of pregnant women who have had vaginal births is necessary to identify negative experiences during vaginal birth.