Ticaret bakanlığının anonim şirketleri denetim ve gözetim yetkisi
The turkish ministry of trade's authority to audit and supervise joint stock companies
- Tez No: 964252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CEMİL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İlgili çalışmada, ülkenin ekonomik faaliyet zincirinin kilit unsurlarından biri olan anonim şirketler üzerindeki kamu denetimi ele alınmıştır. Ticaret Bakanlığı aracılığıyla yürütülen bu denetim, Bakanlığın devlet tüzel kişiliği içindeki konumu nedeniyle İdare Hukuku perspektifinden teorik olarak incelenmiştir. Devamında ise 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve buna bağlı ikincil mevzuatlar çerçevesince sahip olduğu denetim ve gözetim görevleri araştırılmış ve söz konusu yetkileri geçmişteki düzenlemeler ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. 6102 sayılı Kanun kapsamında Bakanlığa tanınan denetim ve gözetim görevleri Kanun içerisinde bir bütün olarak düzenlenmemesi ve bu kapsamdaki bazı hükümlerin açık uçlu olması nedeniyle çalışma kapsamında detaylı bir araştırma ve doktrin taramasını gerektirmiş olup tezin devamında Bakanlığın sahip olduğu denetim ve gözetim yetkisini kullanırken izlemesi gereken usuller belirtildikten sonra bu kapsamda tespit ettiği eksiklik ve aykırılıkların giderilmesi için alacağı tedbirler, başta fesih davası açma yetkisi olmak üzere inceleme altına alınmış olup söz konusu davaların nitelikleri ve usulüne ilişkin açıklamaların akabininde bu konudaki tartışmalı hususlara değinilerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the public supervision of joint-stock companies, a key element of the country's economic activity chain, was examined. This supervision, conducted through the Ministry of Trade, was theoretically analyzed from the perspective of Administrative Law due to the Ministry's position within the state's legal personality. Subsequently, the Ministry's audit and supervision duties under the Turkish Commercial Code No. 6102 and its secondary legislation were investigated, and these powers were comparatively reviewed against past regulations. As the audit and supervision duties granted to the Ministry under Law No. 6102 are not regulated as a whole within the Law and some of the provisions are open-ended, the study required a detailed investigation and a review of legal doctrine. Following the procedures the Ministry should follow when exercising its audit and supervision authority, the measures it can take to remedy the deficiencies and violations it identifies, particularly its authority to file for dissolution, were examined. After clarifying the nature and procedures of these lawsuits, controversial issues were addressed, and solutions were proposed.