Turizmde göstergelerin tüketimi
Consumption of indicators in tourism
- Tez No: 964253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ BİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma, 2023 yılında yaşanan büyük depremin ardından Hatay destinasyonunun turistik temsillerini, ziyaretçi deneyimlerini ve gösterge temelli tüketim pratiklerini anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, yerel paydaşlarla (yerel yönetim temsilcileri, turizm profesyonelleri, sanatçılar, akademisyenler) ve Hatay'ı deprem öncesi ve sonrası ziyaret eden turistlerle yapılan mülakatlar ve tanıtım materyalleri, sosyal medya içerikleriyle tematik ve göstergebilim analizleri aracılığıyla çok katmanlı bir nitel analiz yürütülmüştür. Araştırma, temsillerin inşasında kullanılan göstergeleri ve bu göstergelerin ziyaretçi algısında nasıl karşılık bulduğunu anlamaya çalışırken; aynı zamanda bir kentin travma sonrası yeniden inşa sürecinde turizmin sembolik gücünü de sorgulamaktadır. Katılımcıların anlatılarında öne çıkan değerler; insan sıcaklığı, kültürel çoğulluk, kayıplar karşısında gösterilen direnç ve şehre duyulan aidiyet olmuştur. Tanıtım materyalleri ve sosyal medya içerikleri üzerinden yapılan içerik ve semiyotik analizleri, Hatay'ın geçmişten gelen kültürel mirasının yeni bir anlam katmanıyla örüldüğünü; ancak resmi temsiller ile deneyimlenen şehir imajı arasında ciddi bir boşluk olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular, sosyal medyada öne çıkan görsellerin, ziyaretçilerin kimliklerini, statülerini ve aidiyetlerini sergilemeye yönelik gösterişçi tüketim pratiklerinin bir aracı haline geldiğini ortaya koymaktadır. Ancak ziyaretçilerin Hatay'la kurduğu ilişki, yalnızca bu gösterişçi ve statü odaklı tüketimle sınırlı kalmamakta; aynı zamanda mekânla anlam arayışı ve kişisel dönüşüm süreçleriyle de şekillenmektedir. Böylece, her iki boyutun iç içe geçtiği, hibrit bir postmodern tüketim deneyimi söz konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand the touristic representations of the Hatay destination, visitor experiences, and sign-based consumption practices in the aftermath of the major earthquake that occurred in 2023. Within the scope of the research, an in-depth qualitative analysis was conducted through thematic and semiotic analyses of interviews held with local stakeholders (local government representatives, tourism professionals, artists, academics) and tourists who visited Hatay both before and after the earthquake, as well as promotion materials and social media content. The research seeks to understand the indicators used in constructing representations and how these indicators are perceived by visitors; at the same time, it questions the symbolic power of tourism in the process of rebuilding a city after trauma. The values highlighted in participants' narratives include warmth, cultural plurality, resilience in the face of loss, and a strong sense of belonging to the city. Content and semiotic analyses of promotional materials and social media content reveal that Hatay's historical cultural heritage has been reinterpreted with a new layer of meaning; however, a significant gap exists between official representations and the lived city image. Furthermore, the findings demonstrate that the prominent visuals on social media have become tools for conspicuous consumption practices, allowing visitors to display their identities, statuses, and sense of belonging. Nevertheless, the relationship visitors establish with Hatay is not limited to conspicuous and status-oriented consumption; it is also shaped by a search for meaning and processes of personal transformation associated with place. Thus, a hybrid postmodern consumption experience emerges, where both dimensions intertwine.