The role of efficacy, hope, urgency and subjective political openness in bystander support for confrontational climate action
Yüzleşmeci iklim eylemine izleyici desteğinde yeterlik, umut, aciliyet ve öznel siyasi açıklığın rolü
- Tez No: 964251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, iklim krizinin ele alınmasında önemli bir taktik olan çatışmacı kolektif eylemlere yönelik seyirci desteğini etkileyen faktörleri incelemiştir. Çatışmacı eylemlere katılma motivasyonlarına ilişkin literatür giderek genişlerken, seyircilerin algıları henüz yeterince araştırılmamıştır. Bu nedenle, bu tez, çatışmacı çevre aktivizmine yönelik seyirci desteğinde algılanan yeterlik, umut, öznel siyasi açıklık (SPO) ve aciliyetin rolünü araştırmıştır. İlk olarak, seyirci desteğini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için yeni bir çok maddelik ölçek geliştirilmiştir. Ardından, yeterliğin destek üzerindeki etkisini belirlemek için yeterlik deneysel olarak manipüle edilirken diğer değişkenler öz bildirim yoluyla ölçüldü. Bulgular, çatışmacı eylemlere yönelik seyirci desteğinin, sorunun algılanan aciliyeti ve bu taktiklerin yeterliği ile pozitif, siyasi bağlamın aktivizme açıklığına dair algıları ile negatif ilişkili olduğunu ortaya koydu. Ayrıca sonuçlar yeterliğin, aciliyet ve destek arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynadığı ortaya koydu; yeterlik düzeyi düşük olan bireylerde aciliyet ve destek arasında daha güçlü bir pozitif ilişki gözlendi. Ne yazık ki manipülasyon kontrolleri katılımcıların yarısının manipülasyon metinlerindeki ana mesajı doğru yorumlamadığını gösterdiğinden, yeterlik manipülasyonu amaçlanan etkiyi tutarlı bir şekilde sağlamadı. Yine de analizler yeterliğin manipülasyonu anlayan ve kabul eden 228 katılımcı için deneysel grup atamasıyla ve 689 katılımcının tamamı için kendi bildirdikleri yeterlikle tanımlandığı iki durumda da tutarlı tutarlı bulgular gösterdi. Yalnızca tüm katılımcıların dahil olduğu analizlerde yeterliğin düzenleyici etkisi istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Sonuç olarak, bu çalışma, çatışmacı çevre aktivizmi taktikleri için seyirci desteğini harekete geçirme konusunda önemli içgörüler sağlamış ve özellikle bağlamla ilgili faktörlerin rolünü vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the factors that influence bystander support for confrontational collective action, a crucial tactic in addressing the climate crisis. While the literature on motivations to join confrontational actions is growing, bystander perceptions remain underexplored. Accordingly, this thesis investigated the role of efficacy, hope, subjective political openness (SPO), and urgency in bystander support for confrontational environmental activism. First, I developed a new multi-item measure to thoroughly assess bystander support. Then, I experimentally manipulated efficacy to determine its impact on support and measured other variables via self-report. The findings revealed that bystander support for confrontational actions was positively related to the perceived urgency of the problem and the efficacy of these tactics and negatively related to the perception of the political context's openness to activism. Additionally, efficacy significantly moderated the relationship between urgency and support, with a stronger positive relationship between urgency and support for individuals in the low efficacy condition. Critically, because manipulation checks indicated that half of the participants did not correctly interpret the core message in manipulation texts, efficacy manipulation did not consistently achieve its intended effect. Nevertheless, these findings held consistently both when efficacy was defined by experimental group assignment for the 228 participants who understood and agreed with the manipulation and by self-reported efficacy for the full sample of 689 participants, except for a nonsignificant moderation in the latter analysis. Ultimately, this study provides important insights into mobilizing bystander support for confrontational environmental activism tactics and especially highlights the role of context-related factors