Yerleşik (şehirlerde) yaşayan yabani kuşlarda termofilik kampilobakter türlerinin prevalansı ve izolatların antimikrobiyal profillerinin belirlenmesi
Prevalance of thermophilic campylobacter species in settled (urban) wild birds and determination of antimicrobial profiles of isolates
- Tez No: 964257
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİ DİREN SIĞIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu doktora tezinde, İstanbulda insanlarla iç içe yerleşik yaşayan yabani kuşlarda termofilik kampilobakter türlerinin prevalansının belirlenmesi, izole edilen suşların tür dağılımınının ortaya konulması ve bunların antimikrobiyal direnç profillerininin karakterize edilmesi amaçlandı. Çalışmada, İstanbul'un çeşitli bölgelerinden (kıyı şeritlerinde yaşayan karga ve martılar, şehir merkezindeki turistik bölgelerde yaşayan güvercinler) insanlarla iç içe yerleşik yaşayan yabani kuşlara ait 150 adet taze dışkı örneği tesadüfi örnekleme yöntemiyle toplandı. Kampilobakter izolasyonu için mCCDA agara ekimler yapıldı ve biyokimyasal testlerle Campylobacter spp olarak belirlenen şüpheli izolatlar PCR ile identifiye edildi. İzole edilen suşlarının fenotipik ve genotipik antimikrobiyal duyarlılık profilleri belirlendi. İstanbul'da insanlarla iç içe yerleşik yaşayan yabani kuşların dışkı örnekleri konvansiyonel yöntemlerle incelendiğinde 2/150 (%1,33)'sinden Campyobacter spp. izole edildi. olarak inceleme örneklerinden elde edilen DNA'lara uygulanan mPCR sonucunda ise 15/150'sinde (%10) 16 adet Campylobacter spp. bulundu. Bunların 14'ü (%93,3) C. coli, 2'si (%12,5) C. jejuni olarak identifiye edildi. 127 güvercinin 11'inde (%8,66) kampilobakter tespit edilirken 10'u (%7,87) C. coli, 2'si (%1,57) C. jejuni; 22 martının 4'ünden (%18,18) kampilobakter tespit edilirken tümü C. coli olarak identifiye edildi. Örnek toplanan bölgeler açısından karşılaştırıldığında Campylobacter spp görülme sıklığı en fazla Beyazıt Meydanında (%60) daha sonra ise Küçükçekmece Sahilinde (%40) oldu. Yapılan antimikrobiyal duyarlılık testleri ve tet(O), aphA-3 ve gyrA genlerinin varlığı yönünden yapılan PCR sonucunda her 2 izolatta da gyrA genine rastlanırken tet(O) ve aphA-3 genleri saptanmadı. Bu tez çalışması, İstanbul'da yerleşik yaşayan yabani kuş popülasyonlarının termofilik kampilobakter türleri için önemli bir rezervuar olduğunu ve potansiyel halk sağlığı riski taşıdığını ortaya koydu. Ancak, elde edilen izolatların hiçbirinde antimikrobiyal direncin tespit edilmemesi, bu popülasyonlardaki kampilobakter suşlarının mevcut antibiyotiklere karşı duyarlılığını koruduğunu gösterdi. Bu bulgular, zoonotik bulaşma risklerini azaltmak ve antimikrobiyal direncin yayılımını izlemek için sürveyans programlarının önemini vurguladı.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis aimed to determine the prevalence of thermophilic Campylobacter species in wild birds living alongside humans in Istanbul, to determine the species distribution of isolated strains, and to characterize their antimicrobial resistance profiles. In this study, 150 fresh fecal samples from wild birds living alongside humans (crows and seagulls living along the coastlines, and pigeons living in tourist areas in the city center) were collected by random sampling from various regions of Istanbul. For Campylobacter isolation, mCCDA agar was inoculated, and suspected isolates identified as Campylobacter spp by biochemical tests were identified by PCR. The phenotypic and genotypic antimicrobial susceptibility profiles of the isolated strains were determined. When fecal samples from wild birds living alongside humans in Istanbul were examined using conventional methods, Campylobacter spp. was isolated from 2/150 (1.33%). As a result of mPCR applied to DNAs obtained directly from the examination samples, 16 Campylobacter spp. were found in 15/150 (10%). 14 of these (93.3%) were identified as C. coli, and 2 (12.5%) were identified as C. jejuni. Campylobacter was detected in 11 of 127 pigeons (8.66%), while 10 (7.87%) were identified as C. coli, and 2 (1.57%) were identified as C. jejuni; campylobacter was detected in 4 of 22 seagulls (18.18%), and all were identified as C. coli. When the sample collection regions were compared, the frequency of Campylobacter spp was highest in Beyazıt Square (60%), followed by Küçükçekmece Beach (40%). As a result of antimicrobial susceptibility tests and PCR performed for the presence of tet(O), aphA-3 and gyrA genes, gyrA gene was found in both isolates, while tet(O) and aphA-3 genes were not detected. This thesis study revealed that wild bird populations resident in Istanbul are a significant reservoir for thermophilic campylobacter species and pose a potential public health risk. However, antimicrobial resistance was not detected in any of the isolates, indicating that campylobacter strains in these populations retain their susceptibility to existing antibiotics. These findings emphasize the importance of surveillance programs to reduce the risks of zoonotic transmission and monitor the spread of antimicrobial resistance. June 2025,