Güneş enerjisi santral kurulumu ve analizi: Tarsus Üniversitesi örneği
Solar power plant installation and analysis: Tarsus University example
- Tez No: 964256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH HAKAN YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin güneyinde yer alan Tarsus bölgesinde bir güneş enerjisi santralinin (GES) kurulabilirliği teknik ve ekonomik boyutlarıyla incelenmiştir. Giderek artan enerji ihtiyacı ve fosil yakıtların çevresel etkileri göz önünde bulundurularak, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin potansiyeli değerlendirilmiş, bölgesel veriler ışığında fizibilite analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Tarsus'un güneşlenme süresi, radyasyon değeri ve iklim koşulları temel alınarak sistem tasarımı yapılmış; panel tipi, inverter seçimi, kablo altyapısı, yerleşim düzeni ve yönlendirme gibi teknik parametreler optimize edilmiştir. Kurulması planlanan sistemin üretim kapasitesi ve verimliliği simülasyon yazılımı aracılığıyla modellenmiş, yıllık enerji üretim miktarı hesaplanmıştır. Bununla birlikte yatırım maliyetleri, bakım giderleri ve gelir projeksiyonları dikkate alınarak ekonomik analiz yapılmış; net bugünkü değer (NPV), iç verim oranı (IRR) ve geri ödeme süresi (payback period) gibi finansal kriterler değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, Tarsus bölgesinin güneş enerjisi yatırımları açısından yüksek potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Kurulması planlanan GES'in hem çevresel fayda sağlayacağı hem de yatırımcılar açısından ekonomik olarak kârlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, benzer iklim ve coğrafi özelliklere sahip bölgelerde yapılacak güneş enerjisi projeleri için de yön gösterici niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the technical and economic feasibility of establishing a solar photovoltaic power plant (SPP) in the Tarsus region, located in southern Turkey. In light of the increasing global energy demand and the environmental drawbacks of fossil fuels, the research aims to assess the potential of solar energy as a sustainable and viable alternative. The feasibility analysis was conducted using region-specific solar radiation and climatic data. The system design was developed by optimizing key technical parameters such as photovoltaic panel selection, inverter configuration, cable infrastructure, array layout, and orientation angles. Solar energy production was simulated using specialized software, and annual energy yield projections were obtained. In parallel, a comprehensive financial analysis was performed, incorporating capital expenditures, operation and maintenance costs, and expected revenues. The investment performance was evaluated using standard economic indicators, including Net Present Value (NPV), Internal Rate of Return (IRR), and Payback Period. The findings indicate that the Tarsus region possesses a high potential for solar energy investments. The proposed system is projected to offer both environmental benefits and economic profitability. This research provides a practical framework and reference for future solar energy projects in regions with similar geographical and meteorological characteristics.