Uzak Doğu'daki Türk-Tatarların Milli Bayrak Gazetesi (1935-1945) ve Ayaz İshaki'nin yazıları
The Milli Bayrak Newspaper of the Turk-Tatars in the Far East (1935–1945) and the Writings of Ayaz İshaki
- Tez No: 964287
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANLIDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma, 20. yüzyılın ilk yarısında Japonya egemenliğindeki Mançurya'da yayımlanan Milli Bayrak gazetesini incelemeyi hedeflemektedir. Kazan Tatar aydını Ayaz İshaki'nin liderliğinde yayımlanan bu gazete, hem muhaceretteki Türk-Tatarların bir araya gelmesini sağlamış hem de onların kimliklerini muhafaza etmelerinde önemli bir araç işlevi görmüştür. Tez kapsamında öncelikle İdil-Ural Türk-Tatarlarının Japonya ve Mançurya'ya göç süreci, bu coğrafyada nasıl örgütlendikleri ve ne tür basın-yayın faaliyetleri yürüttükleri detaylıca ele alınmıştır. Özellikle Tokyo'da kurulan Matbaa-i İslamiye'nin teknik detayları, kadrosu ve yayıncılık perspektifi bu bağlamda değerlendirilmiştir. Ayrıca Ayaz İshaki'nin 1935–1937 yılları arasında Milli Bayrak'ta kaleme aldığı yazılar içerik çözümlemesine tabi tutulmuş, yazılarda ön plana çıkan temalar; millî birlik, kültürel direniş, dinî aidiyet ve diasporadaki örgütlenme biçimleri olarak tespit edilmiştir. İshaki'nin gazetedeki yazıları üzerinden yürütülen bu çözümleme, hem dönemin siyasal atmosferine dair ipuçları vermekte hem de muhacerette yaşayan Türk-Tatarların iç dinamiklerini yansıtmaktadır. Makalelerde sıklıkla Japonya'nın Türk-Tatar faaliyetlerine verdiği destek ve Nippon yetkililerle kurulan temaslar öne çıkarılmış; bununla birlikte Rusya'daki baskılar ve Bolşevik ideolojisinin dini-milli yaşama müdahalesi detaylı biçimde eleştirilmiştir. Yazar, Uzak Doğu'daki Türk-Tatarların sadece tarihsel birikimlerini değil, geleceğe dair beklentilerini de“millî-medenî muhtariyet”ilkesi çerçevesinde şekillendirmiştir. Bu tez aynı zamanda diasporadaki bir halkın kültürel varlığını sürdürme çabasını anlamaya yönelik bir analiz niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Milli Bayrak newspaper, which was published in Manchuria under Japanese rule during the first half of the 20th century. Issued under the leadership of the Kazan Tatar intellectual Ayaz İshaki, this newspaper not only brought together the Turk-Tatars in exile but also functioned as an important tool in preserving their identity. Within the scope of the thesis, the migration process of the Idil-Ural Turk-Tatars to Japan and Manchuria, their forms of organization in this region, and the nature of their press and publishing activities are discussed in detail. In this context, particular attention is given to the technical aspects, staff, and publishing perspective of the Matbaa-i İslamiye printing house established in Tokyo. Moreover, the articles written by Ayaz İshaki in Milli Bayrak between 1935 and 1937 are subjected to content analysis, identifying recurring themes such as national unity, cultural resistance, religious identity, and forms of organization in the diaspora. This analysis of İshaki's writings provides insights into the political atmosphere of the period as well as into the internal dynamics of the Turk-Tatars living in exile. The articles frequently highlight Japan's support for Turk-Tatar activities and the contacts established with Nippon authorities, while also critically addressing the repressions in Russia and the Bolshevik interference in religious and national life. Through the principle of“national-cultural autonomy,”the author frames not only the historical experience of the Turk-Tatars in the Far East but also their expectations for the future. Thus, this thesis constitutes an analysis of the efforts of a diasporic community to sustain its cultural existence.