Spinel CuMn2O4 adsorbanı kullanarak Ag ve Pb'nin dispersif katı faz mikroekstraksiyonu sonrası FAAS ile tayini
Determination of Ag and Pb by FAAS after dispersive solid phase microextraction using spinel CuMn₂O₄ adsorbent
  1. Tez No: 964293
  2. Yazar: SAMET PEKŞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE TOKALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, gıda ve su örneklerinde Ag(I) ve Pb(II) elementlerinin zenginleştirilmesi için spinel CuMn2O4 nanopul sentezlenmiş ve yeni bir dispersif katı faz mikroekstraksiyonu (D-KFμE) yöntemi geliştirilmiştir.Sentezlenen CuMn2O4 nanopul malzemesi XRD, FESEM, FI-TR, EDS, BET ve zeta potansiyel ölçümleri kullanarak karakterize edilmiştir.D-KFμE yönteminde pH, etkileşim süresi, elüent özellikleri, adsorpsiyon kapasitesi, adsorbanın yeniden kullanımı ve girişimci iyonların etkileri incelenmiştir. Optimizasyon pH'ı 2, elüent derişimi/hacmi 2 mol L-1 HCl/2 mL ve örnek hacmi 30 mL olarak belirlenmiştir. Geliştirilen yöntemin adsorpsiyon/elüsyon etkileşim süresi 0/30 saniye olarak bulunmuştur. D-KFμE yönteminin Ag(I) ve Pb(II) için zenginleştirme faktörü (PF) ve gözlenebilme sınırı (LOD) 15 ve 22,5 ve 1,7 ve 2,1 μg L-1'dir. Ag(I) ve Pb(II) için yöntemin gün içi/günler arası kesinliği (% RSD, n=7) sırasıyla 2.0/2.7 ve 2.2/3.1 olarak bulunmuştur. Atık su, nehir suyu, kuyu suyu, çeşme suyu, kırmızıbiber, karabiber, tarçın ve kimyonda eser miktarda gümüş ve kurşun derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) ile tayin edilmiştir.Yöntem, NW-TMDA 54.6 Lake water, SPS WW1 Batch 121 Wastewater ve BCR-482 Lichen sertifikalı referans maddelerin analizi ve gerçek örneklerde yapılan geri kazanma çalışmaları ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, spinel CuMn2O4 nanoflakes were synthesized for the preconcentration of Ag(I) and Pb(II) ions in food and water samples, and a novel dispersive solid-phase microextraction (D-SPμE) method was developed. The synthesized CuMn2O4 nanoflake material was characterized using XRD, FESEM, FT-IR, EDS, BET, and zeta potential measurements.In the D-SPμE method, effects of parameters such as pH, contact time, eluent characteristics, adsorption capacity, reusability of the adsorbent, and the effects of interfering ions were investigated. The optimized conditions were determined as pH 2, eluent concentration/volume of 2 mol L-1 HCl/2 mL, and sample volume of 30 mL. The adsorption/elution contact time of the developed method was found to be 0/30 seconds. The preconcentration factor (PF) and the limit of detection (LOD) for Ag(I) and Pb(II) using the D-SPμE method were found to be 15 and 22.5, and 1.7 and 2.1 μg L-1, respectively. The intra-day/inter-day precision of the method (%RSD, n = 7) for Ag(I) and Pb(II) was found to be 2.0/2.7 and 2.2/3.1, respectively. Trace concentrations of silver and lead in wastewater, river water, well water, tap water, red pepper, black pepper, cinnamon, and cumin were determined by flame atomic absorption spectrometry (FAAS).The method was validated by the analysis of certified reference materials including NW-TMDA 54.6 Lake Water, SPS WW1 Batch 121 Wastewater, and BCR-482 Lichen, as well as by recovery studies in real samples.