Ergash jumanbulbul O'g'li'nden derlenen Özbek destanlarının söz varlığında olumsuz duygulanımlar
Negative affects in the vocabulary of Uzbek epics collected from ergash jumanbulbul O'g'li
- Tez No: 964292
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 747
Özet
Çeşitli iç ve dış uyaranların teşvikiyle bireyde bilişsel, fiziksel ve ruhsal açılardan değişime neden olabilen uyarım biçimleri mevcuttur. İnsan yaşantısı için hayati öneme sahip olan söz konusu uyarım biçimleri; anlam, hareket, güç, kararlılık ve hız gibi tipolojik özellikler bakımından başta duygu olmak üzere duygu durumu (ruh hâli, mod), duygusal ton (duygu tonu) his, coşku ve heyecan gibi farklı süre, yoğunluk ve şiddet içerdiği düşünülen duygulanımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Duygulanımlar, deneyimlenmeleri sürecinde dil birimlerine daha az ihtiyaç duyan uyarım biçimleridir. Bununla birlikte duygulanımsal içerikli herhangi bir deneyimin ifade edilme ve betimlenme gibi bildirim süreçlerinde dile ihtiyaç duyulur. Dolayısıyla her toplumun söz varlığında farklı uyarım biçimleri kapsamında değerlendirilen o topluma özgü dil bilgisel göstergeler mevcuttur. Bu çalışmada Ergash Jumanbulbul O'g'li'nden derlenen Özbek destanlarının söz varlığındaki olumsuz içerikli sözler tespit edilerek sınıflandırılmıştır. Öznel deneyim ve duygulanımsal dışavurum odaklı olarak duygulanımların destan metinlerine yansıma biçimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda öznel deneyimin bildiriminin yanı sıra yüz ve göz davranışı, beden hareketleri ve jestler, fizyolojik değişiklikler, çeşitli düşünce eylem eğilimleri gibi fiziksel bileşenlerin bidirimi ve sözlü davranışların bildirimi incelenmiştir. Eş zamanlı yöntemle hazırlanan bu çalışmada nitel veri toplama yöntemlerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are various forms of stimulation that, with the encouragement of both internal and external stimuli, can cause changes in individuals cognitively, physically, and emotionally. These forms of stimulation, which are vital for human life, manifest as different emotional states, including feelings, moods, emotions (such as excitement), and emotional tones (such as attitudes), which vary in terms of duration, intensity, and severity, with typological features such as meaning, movement, power, determination, and speed. Affects are forms of stimulation that require less language units in the process of their experience. However, language is needed in the notification processes such as expression and description of any experience with affective content. Therefore, in the vocabulary of each society, there are grammatical indicators specific to that society that are evaluated within the scope of different forms of arousal. In this study, words with negative content in the vocabulary of Uzbek epics compiled from Ergash Jumanbulbul O'g'li were identified and classified. With a focus on subjective experience and affective expression, the ways in which emotions are reflected in epic texts were tried to be determined. In this context, in addition to the reporting of subjective experience, the reporting of physical components such as facial and eye behavior, body movements and gestures, physiological changes, various thought-action tendencies and the reporting of verbal behaviors were examined. This study, prepared using a simultaneous method, utilized qualitative data collection methods.