Sosyal medya anksiyetesinin öncüllerinin incelenmesi: stres-gerilme-sonuç çerçevesini kullanan ampirik bir çalışma
Examining the antecedents of social media fatigue: an empirical study using the stress-strain-outcome framework
- Tez No: 964300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA ALMA ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Sosyal Medya Anksiyetesini (SMA) Stresör–Gerilme–Sonuç (SGS) modeli çerçevesinde ele alarak, psikolojik ve çevresel stresörlerin sosyal medya bağımlılığı üzerindeki etkisini ve bunun sonucunda ortaya çıkan sosyal medya anksiyetesini incelemektedir. Türkiye'deki 219 aktif sosyal medya kullanıcısından elde edilen verilerle nicel kesitsel bir anket araştırması gerçekleştirilmiş ve yapılar arasındaki ilişkiler Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, hem psikolojik stresörlerin (gelişmeleri kaçırma korkusu, gösterim kaygısı ve sosyal aşırı yük) hem de çevresel stresörlerin (reklam müdahaleciliği, platform karmaşıklığı ve bilgi belirsizliği) sosyal medya bağımlılığını anlamlı şekilde tahmin ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines social media anxiety through the Stressor–Strain–Outcome (SSO) framework, investigating how psychological and environmental stressors lead to social media addiction and consequently influence social media anxiety as a psychological outcome. A quantitative cross-sectional survey design was conducted, collecting data from 219 active social media users in Turkey. Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) was applied to analyze the relationships among constructs. Results indicate that both psychological stressors (Fear of Missing Out, impression concerns and social overload) and environmental stressors (advertising intrusiveness, platform complexity and information equivocality) significantly explain social media addiction.