Tuz stresi altında aspir çeşitlerinin laktik asit bakterileri uygulamasıyla fide gelişim özelliklerinin incelenmesi
Investigation of seedling growth characteristics of safflower varieties under salt stress by application of lactic acid bacteria
  1. Tez No: 964299
  2. Yazar: SERKAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Aspir (Carthamus tinctorius L.), yaprakları, çiçekleri ve tohumları için yetiştirilen bir endüstri bitkisidir. Bu çalışmada, tuzluluk stresinin etkilerini azaltmak için 3 farklı laktik asit bakterisi (B1: Lactiplantibacillus plantarum TY6-1B, B2: Lactiplantibacillus plantarum Y9-2B ve B1+B2: Karışım), tuz kaynağı olarak 5 farklı NaCl (0, 200, 400, 600, ve 800mM) dozu ve ülkemizde yaygın olarak tarımı yapılan üç farklı aspir çeşidi (Asol, Balcı, Yekta) kullanılmıştır. Çalışmada bitki boyu (cm), sürgün yaş ve kuru ağırlığı (g), kök uzunluğu (cm), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), L, a, b, değerleri, sap eni (mm), SPAD değeri, yaprak boyu ve eni (mm) ve yaprak sayısı (adet) özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda yüksek tuz dozunun hasarını azaltmada en iyi B2 bakterisi ve Balcı çeşidinde bitki boyunda (12.14 cm), B1 bakterisi ve Yekta çeşidinde sürgün yaş ağırlıkta (2.9833 g), B2 bakterisi Balcı çeşidinde sürgün kuru ağırlıkta (0.2033 g), Karışım bakterisi ve Balcı çeşidinde kök uzunluğunda (65.33 cm), B2 bakterisi ve Asol çeşidinde kök yaş ağırlığında (0.2467 g), B2 bakterisi ve Balcı çeşidinde kök kuru ağırlıkta (0.0233 g), B2 bakterisi ve Yekta çeşidinde L değeri (50.94 ), B2 bakterisi ve Yekta çeşidinde A değeri (-5.70 ), B2 bakterisi ve Yekta çeşidinde B değeri (17.89), B2 bakterisi ve Balcı çeşidinde sap eninde (1.48 mm), B1 bakterisi ve Asol çeşidinde SPAD değerinde (47.72), B1 bakterisi ve Asol çeşidinde yaprak boyunda (60.94 mm), B1 bakterisi ve Yekta çeşidinde yaprak eninde (13.63 mm) ve Karışım bakterisinde ve Asol çeşidinde yaprak sayısında (6.00 adet). Genel olarak incelendiğinde Lactiplantibacillus plantarum Y9-2B yüksek tuz stresini azaltmakta tercih edilebilir. Çalışma aspir bitkisinde sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla tarımının yaygınlaşacağını öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Safflower (Carthamus tinctorius L.) is an industrial plant cultivated for its leaves, flowers, and seeds. In this study, to reduce the effects of salinity stress, three different lactic acid bacteria (B1: Lactiplantibacillus plantarum TY6-1B, B2: Lactiplantibacillus plantarum Y9-2B, and B1+B2: mixed bacteria) to reduce the effects of salinity stress, five different NaCl doses (0, 200, 400, 600, and 800 mM) as the salt source, and three different safflower varieties (Asol, Balcı, Yekta) commonly cultivated in our country were used. The study examined plant height (cm), shoot age and dry weight (g), root length (cm), root age and dry weight (g), L, a, b values, stem width (mm), SPAD value, leaf length and width (mm), and number of leaves (count). The results showed that the B2 bacterium and Balcı variety were most effective in reducing the damage caused by high salt doses in plant height (12.14 cm), the B1 bacterium and Yekta variety in shoot age weight (2.9833 g), the B2 bacterium and Balcı variety in shoot dry weight (0.2033 g), the mixed bacteria and Balcı variety in root length (65.33 cm), the B2 bacteria and Asol variety in root fresh weight (0.2467 g), the B2 bacteria and Balcı variety in root dry weight (0.0233 g), the B2 bacteria and Yekta variety in L value (50.94), B2 bacteria and Yekta variety in a value (-5.70), B2 bacteria and Yekta variety in b value (17.89), B2 bacteria and Balcı variety in stem diameter (1.48 mm), SPAD value in B1 bacteria and Asol variety (47.72), leaf length in B1 bacteria and Asol variety (60.94 mm), leaf width in B1 bacteria and Yekta variety (13.63 mm), and number of leaves in Mixed bacteria and Asol variety (6.00 pieces) has been determined. In general, Lactiplantibacillus plantarum Y9-2B can be preferred to reduce high salt stress. The study predicts that safflower cultivation will become widespread with sustainable agricultural practices.