Emerging adulthood characteristics and quarter-life crisis as mediators between family functioning and life satisfaction: A mixed-method study on emerging adults in Türkiye
Beliren yetişkinlik özelliklerinin ve çeyrek yaşam krizinin aile işlevselliği ve yaşam doyumu üzerindeki aracılık rolü: Türkiye'deki beliren yetişkinler üzerine karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 964319
  2. Yazar: BETÜL KURBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki beliren yetişkinlerin yaşam deneyimlerini araştırabilmek, beliren yetişkinlik özelliklerinin nasıl bulunduğunu ve çeyrek yaşam kriziyle birlikte algılanan aile işlevselliği ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiye nasıl aracılık ettiğini bulabilmek amacıyla yürütülmüştür. Karma desenli olarak tasarlanan bu çalışmada nitel kısım, nicel kısım bulgularını destekleyebilmesi için kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmına 532 kişi katılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri görebilmek üzere Hayes Process Makro Model 6 kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmına 12 katılımcı katılmış olup katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre, değişkenler arasında doğrudan ve dolaylı ilişkiler bulunmuştur. Algılanan aile işlevselliği alt ölçeklerine bağlı olarak yaşam doyumu üzerinde beliren yetişkinlik ve çeyrek yaşam krizinin aracılık etkileri bulunmuştur. Bulgular katılımcılardan röportaj yoluyla elde edilen çalışmanın ikinci kısmıyla da desteklenmiştir. Bulgular aile işlevselliğinin sağlıklı olup olmaması fark etmeksizin beliren yetişkinliğin birçok fırsat ve belirsizlikler getirmesiyle birçok kişi için dönüm noktası olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte çalışmadaki değişkenlerin, bireylerin yetişkinliğe geçiş sürecini gelişimsel bir kriz olarak deneyimlemeleri ve bu durumun yaşam doyumu seviyeleri üzerindeki etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate the experiences of emerging adults in Türkiye, how the emerging adulthood characteristics do exist and how it mediates the relationship between perceived family functioning and life satisfaction with quarter-life crisis. The study was a mixed-design study, in which the qualitative part was conducted to further support the findings from the quantitative part. For the first part of the study, 532 people participated. In order to see the mediating relationship between the variables, Hayes Process Makro Model 6 was used. For the second part, 12 participants volunteered and they were interviewed with semi-structured in-depth questions. According to the findings, there were direct and indirect effects were found. It showed that different functions of the family were mediated by emerging adulthood and quarter-life crisis on their life satisfaction levels. The findings were further supported by interviews in the second part of the study. It showed that regardless of the family functioning, whether healthy or not, the period of emerging adulthood is a turning point for many with the possibility and uncertainties it brings to individuals which might lead them to experience a developmental crisis and influence their life satisfaction levels through the mediating effect of the variables.