The investigation of the relationship between financial stress, problem-solving abilities, and sleep regulation
Finansal stres, problem çözme becerileri ve uyku düzenlemesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 964320
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. GİZEM AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, finansal stresin bilişsel ve fizyolojik işlevler üzerindeki birbirine bağlı etkilerini, özellikle problem çözme becerileri ve uyku düzenlemesi üzerine odaklanarak incelemektedir. 352 katılımcıdan oluşan bir örneklemden elde edilen verilerle yürütülen bu kesitsel nicel çalışma, Finansal Stres Ölçeği (FSS), Problem Çözme Ölçeği (PSS) ve Uyku Kalitesi Ölçeği (SQS) gibi geçerli ölçüm araçlarını kullanmıştır. Bulgular, finansal stresin hem problem çözme becerilerini hem de uyku kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Finansal stres ile problem çözme becerileri arasında negatif bir korelasyon (r = –.405), finansal stres ile uyku kalitesi arasında ise yine negatif bir korelasyon (r = –.393) bulunmuştur. Ayrıca, problem çözme becerileri ile uyku kalitesi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki (r = .408) tespit edilmiştir. Yapılan aracılık analizi, problem çözme becerilerinin finansal stres ile uyku düzeni arasındaki ilişkiyi kısmen aracılık ettiğini doğrulamıştır. Bu bulgular, finansal stres altındaki bireylerde uyku sağlığını iyileştirmeye yönelik müdahalelerde bilişsel başa çıkma stratejilerinin ve stres yönetim tekniklerinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, ruh sağlığı uzmanları, finansal eğitimciler ve politika yapıcılar için bilişsel dayanıklılığı artıran ve genel iyilik halini destekleyen bütüncül destek sistemlerinin tasarlanmasına yönelik değerli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the interrelated effects of financial stress on cognitive and physiological functioning, specifically focusing on problem-solving abilities and sleep regulation. Drawing from a sample of 352 participants, this cross-sectional quantitative study employed validated instruments including the Financial Stress Scale (FSS), Problem-Solving Scale (PSS), and Sleep Quality Scale (SQS). Results revealed that financial stress significantly impairs both problem-solving abilities and sleep quality. A negative correlation was observed between financial stress and problem-solving abilities (r = –.405), and between financial stress and sleep quality (r = –.393). Furthermore, a significant positive correlation was found between problem-solving abilities and sleep quality (r = .408). Mediation analysis confirmed that problem-solving abilities partially mediate the relationship between financial stress and sleep regulation. These findings underscore the importance of addressing cognitive coping strategies and stress management techniques in interventions aimed at improving sleep health among financially stressed populations. The study offers valuable implications for mental health professionals, financial educators, and policymakers in designing holistic support systems that enhance cognitive resilience and promote well-being.