Synthesis, characterization, and theoretical calculations of the magnesium oxide nanoparticles for antibacterial agents
Antibakteriyel ajanlar için magnezyum oksit nanoparçacıkların sentezi, karakterizasyonu ve gga+u hesaplamaları
  1. Tez No: 964318
  2. Yazar: HUSSEIN TAMI SIM ALBUAIJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GENÇASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, saf halde ve bakır (Cu), lityum (Li) ve kobalt (Co) gibi belirli geçiş metalleriyle katkılanmış magnezyum oksit nanoparçacıklarının (MgO NP'ler) sentezi ve karakterizasyonu rapor edilmektedir. Ayrıca lityum-bakır-kobalt (Li-Cu-Co) kompozitleri de incelenmiştir. Farklı katkılama seviyelerindeki (tek elementler için %1, %3 ve %5; çoklu katkılama için %3, %6 ve %9) örneklerimiz, parçacık durumunun kolay yönetimi ve hassas kontrolünü sağlayan bir sol-jel yöntemiyle hazırlanmıştır. Sentez, magnezyum nitrat hekzahidrat ve pH'ı 9.45'te sabit tutulan amonyak çözeltisi kullanılarak gerçekleştirilmiş, ardından kurutma/kalsinasyon adımlarıyla kristal nanoparçacıklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present work, we report on the synthesis and characterization of magnesium oxide nanoparticles (MgO NPs) in pure form and also doped with certain transition metals: copper (Cu), lithium (Li), cobalt (Co), and a composite (Li-Cu-Co). Our samples at different doping levels (1%, 3%, and 5% for single elements, as well as 3%, 6%, and 9% for multidoping) were prepared via a sol-gel method, which offers easy management and precise control over particle state. The synthesis was based on the use of magnesium nitrate hexahydrate and ammonia solution at a pH controlled to 9.45, with subsequent drying/calcination steps leading to crystallite nanoparticles.