Stratejik uluslararası hedef pazar seçimi için yeni bir oransal bulanık critic-topsis çerçevesi
A novel proportional fuzzy critic-topsis framework for strategic international target market selection
- Tez No: 964324
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Rekabet şartlarının her geçen gün biraz daha ağırlaştığı ve sınırların büyük oranda kalktığı bir ortamda şirketler karlılıklarını artırmak ve istikrarlı bir nakit akışı sağlayabilmenin yollarından biri olarak da uluslararası pazarlara açılmayı görmektedirler. Bu durum hedef pazarların doğru ve sistematik bir şekilde seçilmesi stratejik bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışma, uluslararası pazar seçiminde karşılaşılan karmaşıklık ve belirsizlikleri ele almak için oransal bulanık küme teorisine dayalı entegre Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) modeli önermektedir. Bu amaçla, CRITIC ve TOPSIS yöntemleri, altı aday ülkeyi sekiz değerlendirme kriteri üzerinden değerlendirmek için yedi farklı yöntemle birleştirilmiştir. Önerilen metodoloji, üye olma, üye olmama ve tereddüt, derecelerini oran tabanlı bir yapıda temsil ederek uzman yargılarının daha sağlam bir şekilde modellenmesini sağlar. Farklı bulanık ortamlardaki alternatif sıralamalardaki farklılıkları gidermek için, nihai karar sağlayan Copeland Bütünleşik Sıralama yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, Spearman Brown sıra korelasyon analizi, oransal ve klasik bulanık yöntemler arasında güçlü ila mükemmel pozitif korelasyonlar ortaya koyarak önerilen yaklaşımın güvenilirliğini ve tutarlılığını pekiştirmektedir. Bu çalışma, stratejik uluslararası pazar giriş planlaması için oransal bulanık küme uzantılarını nesnel ve telafi edici karar alma araçlarıyla birleştiren yeni bir hibrit ÇKKV çerçevesi sunarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Uluslararası pazar seçimi bağlamında oransal bulanık CRITIC-TOPSIS metodolojisini uygulayan ilk çalışma olup, ihracat odaklı firmalar ve politika yapıcılar için pratik bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an environment where competition is becoming increasingly intense and borders are largely disappearing, companies are increasingly seeing expansion into international markets as a way to increase profitability and ensure stable cash flow. This has made selecting target markets accurately and systematically a strategic imperative. This study proposes an integrated Multi-Criteria Decision Making (MCDM) model based on proportional fuzzy set theory to address the complexities and uncertainties encountered in international market selection. For this purpose, the CRITIC and TOPSIS methods are combined with seven different methods to evaluate six candidate countries based on eight evaluation criteria. The proposed methodology provides a more robust modeling of expert judgments by representing membership, non-membership, and hesitation ratings in a ratio-based structure. To resolve discrepancies in alternative rankings across different fuzzy environments, the Copeland Integrated Ranking method, which provides the final decision, is used. Furthermore, Spearman Brown rank correlation analysis reveals strong to perfect positive correlations between proportional and classical fuzzy methods, reinforcing the reliability and consistency of the proposed approach. This study contributes to the literature by presenting a novel hybrid MCDM framework that combines proportional fuzzy set extensions with objective and compensatory decision-making tools for strategic international market entry planning. It is the first study to apply the proportional fuzzy CRITIC-TOPSIS methodology in the context of international market selection, providing practical insights for export-oriented firms and policy makers.