Ekoturizm kapsamında Fethiye Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği'nde konaklayan misafirlerin gönüllü sade yaşam tarzının incelenmesi
An analysis of the voluntary simple lifestyle of guests staying at the Fethiye Pastoral Valley Ecological Life Farm within the scope of ecotourism
  1. Tez No: 964323
  2. Yazar: ASİYE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yaşanan nüfus artışları ve ekonomik gelişmeler sonucunda bireylerin sorumsuzca tüketim davranışlarında bulunması çevresel birçok tehdide yol açmaktadır. Çevresel sorunlar, doğal kaynakların gelecek nesillere yetemeyecek olma kaygısını doğurmuş ve bu nedenle bireyler yaşam tarzlarında sadeliğe yönelmeye başlamıştır. Doğal kaynakların kullanımında daha bilinçli hareket eden bireylerin bu tutumu, turizm sektöründe de değişimi beraberinde getirmiş ve ekoturizm kavramının doğmasına zemin hazırlamıştır. Bu bağlamda yürütülen bu araştırma, ekoturizm kapsamında Fethiye Pastoral Vadi Ekolojik Yaşam Çiftliği'nde konaklayan misafirlerin gönüllü sade yaşam tarzlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma deseni ile yapılandırılmış ve veri toplama yöntemi olarak odak grup görüşmeleri tercih edilmiştir. Örneklem, çiftlikte 5 gönüllü olarak ve 5 ücretli olarak konaklamakta olan kişilerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler, gönüllü sade yaşam tarzının maddi sadelik, kendine yetebilme, ekolojik duyarlılık, insancıl ölçek ve kişisel gelişim boyutları çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca, bu boyutların ötesinde yeni temalar ortaya çıkmıştır. Bulgular kapsamında incelenen bireylerin yaşam biçimleri ile gönüllü sade yaşam tarzının boyutları arasında örtüşen özellikler bulunduğu; bu bireylerin değer ve tutumlarının, ekoturist kavramı ile de anlamlı bir şekilde örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of population growth and economic developments, individuals' irresponsible consumption behaviors lead to many environmental threats. These environmental concerns have raised fears that natural resources may not be sufficient for future generations, prompting individuals to adopt simpler lifestyles. This shift toward more conscious use of natural resources has also influenced the tourism sector, contributing to the emergence of the concept of ecotourism. In this context, the present study aims to examine the voluntary simplicity lifestyles of guests staying at the Fethiye Pastoral Valley Ecological Life Farm within the scope of ecotourism. The research was structured using a qualitative research design, and data were collected through focus group interviews. The sample consisted of five volunteers and five paying guests staying at the farm. The obtained data were analyzed in terms of the dimensions of voluntary simplicity: material simplicity, self-sufficiency, ecological awareness, human scale, and personal growth. Additionally, new themes beyond these dimensions emerged. The findings indicate that the participants' lifestyles align with various aspects of voluntary simplicity, and their values and attitudes also significantly overlap with the concept of the ecotourist.