Anabaptist bir hareket: Amişler
An anabaptist movement: Amish
  1. Tez No: 964326
  2. Yazar: BÜŞRA AKKİRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE AYSUN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amişler, 16. yüzyılda Avrupa'dan Kuzey Amerika'ya göç eden, teknolojiyi ve dış dünyayı reddederek geleneksel yaşam biçimlerine, sadeliğe ve dini inançlarına sıkı sıkıya bağlı olan bir gruptur. Amişler'in yaşam tarzı, modern toplumlardan belirgin bir şekilde ayrılmaktadır. Bu tezin amacı, Amişler'in tarihsel kökenlerini, dini inançlarını, ibadetlerini, sosyal yapılarını, modern dünyaya ve teknolojiye karşı tutumlarını ortaya koymaktır. Tezde Amişler'in kültürel ve dini değerleri bir bütün olarak incelenmiştir. Tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusuna, amacına, yöntemine ve tezde kullanılan kaynaklara değinilmiştir. Birinci bölümde ise Reform hareketi ve Radikal Reform'dan kısaca bahsedildikten sonra Amişler'in de dahil olduğu Anabaptistlerin ortaya çıkışına ve Anabaptist gruplara yer verilmiştir. Devamında Amişler'in tarihi süreci ve alt grupları incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde Amişler'in inanç esaslarına, öğreti ve ibadetlerine yer verilmiştir. Bu bağlamda Amişler'in Tanrı, Kutsal Kitap, Kilise, ölümden sonraki hayat vb. inanışlarından bahsedilmiştir. Daha sonra Amişler'in ibadetleri, ayinleri ve Kilise yapıları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Amişler'in kültüründen ve sosyal yaşantısından bahsedilmiştir. Bu bağlamda tezde Amişler'in aile yapısı, teknolojiye karşı tutumları, giyim şekilleri, pasifizmi benimsemeleri vb. konulara yer verilmiştir. Tez, deskriptif metod kullanılarak yazılmış olup, Amişler'in tarih sahnesine çıkışı, sosyal yapısı, ailevi ilişkileri, eğitim sistemi ve teknolojiye karşı tutumları ayrıntılı bir şekilde betimlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez, Amiş topluluğunun dini ve kültürel değerlerinin, toplumlarının temel yapı taşlarını nasıl oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Amish are a group of people who migrated from Europe to North America in the 16th century, rejecting technology and the outside world and adhering strictly to their traditional way of life, simplicity and religious beliefs. The Amish way of life differs markedly from modern societies. The aim of this thesis is to reveal the historical origins of the Amish, their religious beliefs, worship, social structure, and their attitude towards the modern world and technology. The thesis analyses the cultural and religious values of the Amish as a whole. The thesis consists of an introduction and three chapters. In the introduction chapter, the subject, purpose, method and the sources used in the thesis are mentioned. In the first chapter, after briefly mentioning the Reform movement and the Radical Reformation, the emergence of Anabaptists, including the Amish, and Anabaptist groups are given. Subsequently, the historical process and subgroups of the Amish are analysed. In the second part of the thesis, the belief principles, teachings and worship of the Amish are given. In this context, the beliefs of the Amish in God, the Bible, the church, life after death, etc. are mentioned. Then the worship, rituals and church structures of the Amish are analysed. In the third chapter, the culture and social life of the Amish are mentioned. In this context, the thesis includes topics such as the family structure of the Amish, their attitudes towards technology, the way they dress, their adoption of pacifism, etc. The thesis is written using the descriptive method and describes in detail the historical emergence of the Amish, their social structure, family relations, education system and attitudes towards technology. In conclusion, this thesis reveals how the religious and cultural values of the Amish community form the basic building blocks of their society.