Dönüşen bağlar: Bir ağ pazarlama grubunda topluluk ilişkilerinin ilişkisel ve figürasyonel analizi
Transforming ties: A relational and figurational analysis of community relations in a network marketing group
  1. Tez No: 964327
  2. Yazar: BİLGE KOTANAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA KORKMAZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Toplumsal ilişkileri sabit yapılar yerine dinamik süreçler olarak ele alan ilişkisel sosyoloji yaklaşımı, toplulukların nasıl kurulduğunu, sürdürüldüğünü ve dönüştürüldüğünü analiz etmede güçlü bir kuramsal çerçeve sunar. Bu yaklaşım, özellikle geç modern dönemde cemaat biçimlerinin çözülmesiyle birlikte ortaya çıkan yeni aidiyet alanlarını anlamada işlevseldir. Ne geleneksel cemaatlerin katı sınırlarına ne de modernliğin soyut birey anlayışına hapsolan bireyler, artık çok daha esnek, geçici ve çok katmanlı figürasyonlar içinde anlam ve güven arayışını sürdürmekte; çoklu parçalı aidiyetler geliştirmektedir. Bu dönüşüm, ekonomik ağlar, kişisel gelişim söylemleri ve karşılıklı bağımlılık ilişkileriyle örülü topluluk biçimlerinde kendini göstermektedir. Bu çalışma, modern yaşam koşullarında topluluk biçimlerinin nasıl kurulduğunu, ağ pazarlama yapıları içerisinde şekillenen sosyal ilişkiler aracılığıyla analiz etmektedir. Norbert Elias'ın figürasyon kuramı ve ilişkisel sosyoloji yaklaşımı temelinde, bir çok katmanlı pazarlama topluluğunda bireylerin birbirleriyle kurduğu ilişkiler, grup içi gerilimler, bağlılık dinamikleri ve sosyal konumlanma süreçleri incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel sosyoloji yaklaşımı benimsenmiş; toplamda 23 grup üyesiyle yapılan derinlemesine mülakatlar ve grup toplantılarında yapılan katılımlı gözlemlerle nitel veri toplanmıştır. Çalışma, bu yapının sadece ekonomik bir organizasyon değil, aynı zamanda modern bireyin topluluk arayışını karşılayan karmaşık bir figürasyon biçimi olduğunu ileri sürmektedir. Neoliberal özneleşme süreci ile cemaatleşme eğilimlerinin bir arada var olabildiği bu figüratif yapı, geç modern dönemdeki topluluk oluşumlarını anlamada işlevsel bir örnek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Relational sociology, which conceptualizes social relations not as static structures but as dynamic processes, offers a powerful theoretical framework for analyzing how communities are formed, sustained, and transformed. This approach is particularly effective in understanding new domains of belonging that have emerged alongside the dissolution of traditional communal forms in late modernity. Individuals, no longer confined to the rigid boundaries of traditional communities or the abstract individualism of modernity, now seek meaning and security within more flexible, temporary, and multilayered figurations developing multiple and fragmented forms of belonging. This transformation becomes visible in community forms structured by economic networks, self-development discourses, and relations of mutual dependency. This study analyzes how community forms are constituted under the conditions of modern life, focusing on the social relationships shaped within network marketing structures. Drawing on Norbert Elias's theory of figuration and the relational sociology approach, the study examines the interpersonal ties, intra-group tensions, loyalty dynamics, and processes of social positioning within a multi-level marketing community. Based on a relational sociological perspective, the research is grounded in qualitative data collected through in- depth interviews with 23 group members and participant observations during group meetings. The study argues that such structures are not merely economic organizations but complex figurations that meet modern individuals' search for community. The figurative structure, in which neoliberal subjectification processes and tendencies toward communalization coexist, offers a functional example for understanding the formation of communities in late modernity.