Orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde kardeş sayısının bilişsel fonksiyonlara, kişilik faktörlerine ve duygusal zekâya etkisinin incelenmesi
The impact of sibling number on cognitive functions,personality factors, and emotional intelligence inmiddleaged and older adults
  1. Tez No: 964332
  2. Yazar: FATMA ZEYNEP DÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, 45-60 yaş arası orta yaşlı bireyler ve 60 yaş üzeri yaşlı bireylerde, kardeş sayısına bağlı olarak kişilik özellikleri, duygusal zekâ ve bellek performansı arasındaki ilişki incelenmiştir. İki grup arasındaki farklılıklar ve benzerlikler, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi, Sayı Dizisi Testi, Schutte Duygusal Zekâ Testi ve Beş Faktörlü Kişilik Envanteri ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, sözel bellek, çalışma belleği ve uzun süreli bellek performansı değerlendirilmiş ve kardeş varlığı ile bu bilişsel süreçler arasındaki olası ilişkiler araştırılmıştır. Böylece, kardeş sayısının bireyin kişisel ve bilişsel gelişimine uzun vadeli etkileri daha iyi anlaşılabilecektir. Katılımcıların kişilik özellikleri, duygusal zekâ ve bellek performansları arasındaki ilişkiyi belirlemek için çeşitli ölçek ve test araçları kullanılmıştır. Elde edilecek bulgular, kişilik ve duygusal zekâdaki bireysel farklılıkların bellek performansı ile ilişkisini ortaya koyacak ve kardeş sayısının bu bireysel farklılıklara etkisini değerlendirecektir. Ayrıca, araştırma bilişsel yeteneklerin şekillenmesinde kardeş sayısının uzun vadeli etkilerine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the number of siblings and personality traits, emotional intelligence, and memory performance was examined in middle-aged individuals aged 45-60 and older adults aged 60 and above. Differences and similarities between the two groups were assessed using the Öktem Verbal Memory Processes Test, the Digit Span Test, the Schutte Emotional Intelligence Scale, and the Five-Factor Personality Inventory. Within this scope, verbal memory, working memory, and long-term memory performances were evaluated, and the potential relationships between sibling presence and these cognitive processes were investigated. In this way, the long-term effects of sibling number on personal and cognitive development can be better understood. Various scales and test instruments were utilized to determine the relationship between participants' personality traits, emotional intelligence, and memory performance. The findings obtained will reveal the relationship between individual differences in personality and emotional intelligence and memory performance, and will evaluate the impact of sibling number on these individual differences. Furthermore, the research aims to shed light on the long-term effects of sibling number in shaping cognitive abilities.