Evaluation of new drug ingredients affecting prostate specificantigen (PSA) protein concentration in prostate cancer treatment using molecular modeling methods study
Prostat kanseri tedavisinde prostat spesifik antijen (PSA) protein konsantrasyonunu etkileyen yeni ilaç içeriklerinin moleküler modelleme yöntemleri kullanılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 964344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Bioengineering, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Apalutamide, Docetaxel, Enzalutamide, Olaparib, Lutetium-177 (177Lu)-PSMA-617, yeşil çay, kurkumin, ginseng gibi ilaçlar üzerinde deneysel ve klinik çalışmalar yapılmakta ve prostat kanserini ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Prostat spesifik antijen (PSA) ile hedef ilaç arasındaki moleküler etkileşimin açıklanması gerekmektedir. Doğal bir ajan veya ilaçla prostat kanserine alternatif çözüm olabilecek moleküler modellemenin bunu ortaya çıkaracağı ve bilime yeni bir ışık tutacağı öngörülüyor. Öncelikle literatürde kullanılan klinik ilaçlar ile PSA arasındaki ilişki docking yöntemiyle ortaya çıkarılacaktır. Doğal ajanlar ile PSA arasındaki moleküler yerleşim açıklandıktan sonra bu modellerden en çok tercih edileni seçilecek ve termodinamik özellikleri Gromacs ile moleküler dinamik simülasyonu ile analiz edilecektir. Bu simülasyonlardan en çok beğenileni İsviçre modeli ve yerleştirme sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Experimental and clinical studies have been conducted on drugs such as Apalutamide, Docetaxel, Enzalutamide, Olaparib, Lutetium-177 (177Lu)-PSMA-617, green tea, curcumin, ginseng and studies are being carried out to eliminate prostate cancer. The molecular interaction between prostate specific antigen (PSA) and the target drug needs to be explained. It is envisaged that molecular modeling, which may be an alternative solution to prostate cancer with a natural agent or drug, will reveal this and shed new light on science. Firstly, the relationship between clinical drugs used in the literature and PSA will be revealed by docking. After explaining the molecular settlement between natural agents and PSA, the most favorite of these models will be selected and its thermodynamic properties will be analyzed by molecular dynamics simulation with Gromacs. The most favorite of these simulations will be presented in comparison with the Swiss model and docking results.