İbn Hamdis El-Sakalli'nin şiirinde su teması
The theme of water in the poetry of Ibn Hamdis al-saqalli
- Tez No: 964359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMED ALDYAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Su unsuru, tarih boyunca Arap şiirinde hayat, verimlilik ve yenilenme gibi derin sembolik anlamlarıyla önemli bir yer tutmuş ve aynı zamanda ruhani ve psikolojik boyutlarıyla da öne çıkmıştır. Özellikle bereketli doğal çevrenin etkisiyle Endülüs şiiri, suyu çok yönlü ve zengin bir temaya dönüştürerek, şairlerin duygu ve düşüncelerini ifade etmelerinde merkezi bir rol oynamıştır. Bu çalışma, Endülüs'ün önde gelen şairlerinden İbn Hamdis el-Sakali'nin şiirinde su unsurunun sanatsal ve anlamsal yapısını, bununla birlikte şairin insani deneyimi bağlamında taşıdığı anlam değerini incelemektedir. Araştırmada; su sembolünün Arap şiirindeki gelişimi, Cahiliye döneminden başlayarak Abbasi dönemine kadar incelenmektedir. Su, başlangıçta çöl ortamında zorunluluk ve mücadele anlamı taşırken, zamanla özellikle saraylar, bahçeler ve kentleşme bağlamlarında lüks ve güzelliğin simgesi haline dönüşmüştür. Son olarak, deniz, nehir, yağmur, kar, havuz ve çeşme gibi çeşitli su motifleri üzerinde yapılan analizler, İbn Hamdis'in bu temaları ustaca işleyerek yabancılaşma, özlem, estetik haz, lüks ve dinginlik gibi kavramları derinlikli biçimde dile getirdiğini göstermiştir. Çalışma, suyun İbn Hamdis şiirinde salt betimleyici bir unsur olmayıp, karmaşık psikolojik ve insani boyutları taşıyan çok yönlü bir simge olduğunu ortaya koymuştur. Endülüs şiirinde doğa ile bireysel deneyim arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The element of water has held a significant place in Arabic poetry throughout history, embodying profound symbolic meanings such as life, fertility, and renewal, while also standing out with its spiritual and psychological dimensions. Particularly influenced by the abundant natural environment, Andalusian poetry transformed water into a multifaceted and rich theme, playing a central role in poets' expression of emotions and thoughts. This study examines the artistic and semantic structure of the water element in the poetry of Ibn Hamdis al-Siqilli, one of the leading poets of Andalusia, as well as the existential significance it carries within the context of the poet's human experience. The research explores the development of the water symbol in Arabic poetry, from the Jahiliyyah period to the Abbasid era. Initially, in the desert environment, water represented necessity and struggle; over time, it evolved, particularly within the contexts of palaces, gardens, and urbanization, into a symbol of luxury and beauty. Finally, analyses of various water motifs such as seas, rivers, rain, snow, pools, and fountains reveal how Ibn Hamdis skillfully employed these themes to articulate concepts like alienation, longing, aesthetic pleasure, luxury, and tranquility in depth. The study demonstrates that water in Ibn Hamdis's poetry is not merely a descriptive element but a complex and multifaceted symbol carrying psychological and human dimensions. It has contributed to a better understanding of the relationship between nature and individual experience in Andalusian poetry.