Rusya'da Slavofilizm ve temsilcileri
Slavophilism and its representatives in Russia
  1. Tez No: 964360
  2. Yazar: SELİNAY ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Rusya'nın kuruluşu, 862 yılında Rus (Viking) knezi Rurik'in Novgorod şehri tahtına geçmesiyle gerçekleştiği bilinmektedir. Bu dönemde Rus coğrafyasında birçok farklı etnik kökenin bir arada olduğu görülmektedir. Tarihte olduğu gibi günümüzde de Rusya Federasyonu, yaklaşık 200 çeşitli etnik unsura sahip, 140'tan fazla dilin konuşulduğu bir devlettir. SSCB'nin dağılmasının ardından Rusya'nın federasyon haline gelmesiyle birlikte, bu idare biçimine ve etnik çeşitliliğine uygun bir şekilde milli kimlik politikaları oluşturulmaya başlanmıştır. Bu politikalar, Üçüncü Roma Konsepti, Rus İdeası Politikası, Rus Dünyası Politikası, Panslavizm Politikası, Avrasyacılık ve Avrasya Birliği Politikası, Slavofilizm şeklinde sıralanabilir. Bu politikaların oluşmasına yol açan pek çok tarihsel olay yaşanmıştır. Bu tezde, XIX. yüzyılda ortaya çıkan ve tarihsel süreç boyunca önemli bir rol oynayan Rus felsefi düşüncesi Slavofilizmin gelişiminin ve oluşumunun özellikleri incelenmektedir. Çalışma, bu felsefi akımın temel özelliklerini ve kökenlerini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Slavofilizmin, Rusya'nın tarihindeki önemi, sadece bu akımın doğrudan etkilerini değil, aynı zamanda modern Rusya'daki tüm felsefi düşünce ve kültürün gelişimine açılan kapıları da vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that the foundation of Russia took place in 862 when the Russian (Viking) prince Rurik ascended to the throne of the city of Novgorod. During this period, many different ethnic origins coexisted in Russian geography. As in history, today the Russian Federation is a state with approximately 200 different ethnic elements and more than 140 languages are spoken there. After the collapse of the USSR, with Russia becoming a federation, national identity policies began to be formed in accordance with this form of government and ethnic diversity. These policies can be listed as the Third Rome Concept, the Russian Idea Policy, the Russian World Policy, the Pan-Slavism Policy, the Eurasianism and Eurasian Union Policy, and Slavophilism. Many historical events have led to the formation of these policies. This thesis examines the characteristics of the development and formation of the Russian philosophical thought - Slavophilism, which emerged in the 19th century and played an important role throughout the historical process. The study examines in detail the main features and origins of this philosophical movement. The importance of Slavophilism in the history of Russia emphasizes not only the direct influence of this movement, but also the doors that opened to the development of all philosophical thought and culture in modern Russia.