Işgın ( Rheum ribes ) uygulanan diyabetik rat testisinde HSP70 ve HSP90'ın immunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical investigation of HSP70 and HSP90 in the testes of diabetic rats treated with ışgın (Rheum ribes)
  1. Tez No: 964358
  2. Yazar: KÜRŞAT OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY DEPREM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Işgın ( Rheum Ribes ) uygulanan diyabetik rat testisinde HSP70 ve HSP90'ın immunohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yaptığımız bu çalışmada 40 adet rat; kontrol grubu, sham grubu, diyabet grubu, ışgın grubu ve ışgın + diyabet grubu olarak 5 gruba ayrıldı. Streptozosin (STZ)' in 50 mg/kg dozda intraperitoneal yolla yapılarak diyabet oluşturuldu. Diyabet oluşması teyit edildikten sonra ışgın ve ışgın+diyabet grublarına 3 hafta boyunca günde 200 mg/kg ışgın ekstraktı oral gavaj yoluyla verildi. Çalışmamızda diyabetik ratlara ışgın ekstraktı uygulanarak testis dokusunda meydana gelen değişiklikler histolojik olarak incelendi. Yaptığımız incelemede diyabetik ratların canlı ağırlığında azalma tespit edildi. Diyabet ve ışgın+diyabet grupları testis dokusunda seminifer tübül bütünlüğünde bozulmalar, spermatogenik hücre hattında atrofi ve dejeneratif değişiklikler gözlendi. Ayrıca diyabetik ratların testis dokusundaki HSP70 ve HSP90'ın immunoreaktivitelerinde meydana gelen değişiklikler incelendi. Çalışmamızda diyabetik testis dokusunda HSP70 ve HSP90 immunoreaktivitesi gözlendi. Işgın+diyabet grubunda HSP70 immunoreaktivitesinde azalma gözlendi. Bu azalma ile ışgının diyabetin olumsuz etkilerini azaltabileceğini göstermektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgularla günümüzde hala popülerliğini koruyan diyabetin testis dokusu üzerinde ışgın bitkisinin etkilerini değerlendirerek tıp ve farmakolojide yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesine katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the immunohistochemical expression of HSP70 and HSP90 in the testes of diabetic rats treated with rhubarb (Rheum ribes). In our study, 40 rats were divided into five groups: control group, sham group, diabetes group, rhubarb group, and rhubarb + diabetes group. Diabetes was induced by administering streptozotocin (STZ) intraperitoneally at a dose of 50 mg/kg. After confirming the onset of diabetes, rhubarb extract was given orally by gavage at a dose of 200 mg/kg/day for three weeks to the rhubarb and rhubarb + diabetes groups. Histological examination was performed to evaluate the changes in testicular tissue caused by rhubarb extract administration in diabetic rats. Our observations revealed a decrease in body weight in diabetic rats. In the diabetes and rhubarb + diabetes groups, seminiferous tubule integrity was disrupted, and atrophy and degenerative changes were detected in the spermatogenic cell line. In addition, alterations in the immunoreactivity of HSP70 and HSP90 in the testicular tissue of diabetic rats were examined. A decrease in HSP70 immunoreactivity was observed in the rhubarb+diabetes group. This decrease suggests that rhubarb may mitigate the adverse effects of diabetes. We believe that the findings from this study will contribute to the development of new treatment methods in medicine and pharmacology by evaluating the effects of rhubarb on testicular tissue in diabetes, a condition that remains popular today.