Uzaktan Eğitimde Bilişsel Yükün Sistem Kullanılabilirlik Algısına Etkisinin İncelenmesi: MS-Teams Örneğinde Bilişsel Kontrol ve Esnekliğin Aracılık Analizi
An Investigation into the Impact of Cognitive Load on Perceived System Usability in Distance Education: A Mediation Analysis of Cognitive Control and Flexibility in the Context of MS Teams
- Tez No: 964375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez, uzaktan eğitimde kullanılan Microsoft Teams (MS-Teams) platformunu kullanan öğrencilerin bilişsel yükünün doğrudan ve bilişsel kontrol ve esnekliğin aracılık etkisi ile gerçekleşen etkisini incelemektedir. Algılanabilir kullanılabilirlik, bir sistemin, yazılımın veya teknolojinin kullanıcılar tarafından ne kadar kolay, verimli ve etkili kullanıldığına dair öznel değerlendirmelerini ifade eder. Yani, bir kullanıcının bir platformu veya ara yüzü ne kadar kullanışlı, erişilebilir ve anlaşılır bulduğudur. Bu kavram, gerçek kullanılabilirlikten farklıdır çünkü kullanıcıların sübjektif algılarına dayanır. Örneğin, teknik olarak iyi tasarlanmış bir eğitim platformu, karmaşık bir ara yüze sahipse kullanıcılar tarafından“zor kullanılır”olarak algılanabilir. Bilişsel kontrol, bireyin düşüncelerini, dikkatini ve davranışlarını hedeflerine ulaşmak için bilinçli olarak yönlendirme ve düzenleme yeteneğidir. Başka bir deyişle, kişinin dikkatini yönetmesi, dürtülerini kontrol etmesi, problem çözmesi ve karar vermesi gibi üst düzey zihinsel süreçleri kapsar. Bilişsel yük, bireyin bellek ve zihinsel işlem kapasitesine binen bilgi işleme yüküdür. Diğer bir deyişle, bir kişinin belirli bir görevi yerine getirirken zihinsel olarak ne kadar zorlandığını ifade eder. Eğer eğitim teknolojilerinin (örneğin LMS' lerin, uzaktan eğitim araçlarının) kullanılabilirliği artırılırsa, öğrencilerin bilişsel yük açısından daha az zorlanacağı öngörülmektedir. Daha düşük bilişsel yük, bilişsel kontrolü artırarak öğrencilerin dikkatlerini yönetmelerine, hedeflerini belirlemelerine ve öğrenme süreçlerini daha etkili bir şekilde yönlendirmelerine yardımcı olabilir. Kullanılabilirliği yüksek bir sistemde, bilişsel yük düşeceği için öğrencilerin bilişsel kontrol mekanizmaları daha etkin çalışabilir. Bu durum, kendi öğrenme stratejilerini geliştirmelerine olanak sağlayarak kişiselleştirilmiş öğrenmeyi daha verimli hale getirebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the direct effect of cognitive load and the mediating role of cognitive control and flexibility on students using the Microsoft Teams (MS-Teams) platform in distance education. Perceived usability refers to users' subjective evaluations of how easy, efficient, and effective a system, software, or technology is to use. In other words, it reflects how usable, accessible, and understandable a platform or interface is perceived to be by the user. This concept differs from actual usability, as it is based on users' subjective perceptions. For example, an educational platform that is technically well-designed may still be perceived as“difficult to use”if it has a complex interface. Cognitive control is the individual's ability to consciously direct and regulate their thoughts, attention, and behaviors in order to achieve their goals. In other words, it involves higher-order mental processes such as managing attention, controlling impulses, solving problems, and making decisions. Cognitive load refers to the mental burden placed on an individual's memory and information processing capacity. It represents how mentally demanding a task is for a person during its execution. If the usability of educational technologies (e.g., LMSs and remote learning tools) is improved, it is anticipated that students will experience less cognitive load. A lower cognitive load can enhance cognitive control by helping students manage their attention, set goals, and more effectively guide their learning processes. In a system with high usability, cognitive load is reduced, allowing students' cognitive control mechanisms to function more efficiently. This, in turn, may enable the development of personalized learning strategies, thereby making learning more effective and individualized.