Padel sporcuları için teknik ve çeviklik testlerinin güvenirliği ve padel beceri seviyesi sınıflandırması
Reliability of technical and agility tests for padel players and padel skill level classification
  1. Tez No: 964376
  2. Yazar: SELAHATTİN YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ORBAY ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, padel sporcularının teknik ve fiziksel performanslarını ölçmek amacıyla uygulanan testlerin güvenilirliğini değerlendirmek, padel sporcularının teknik performansı ile t çeviklik testi performansı arasındaki ilişkiyi incelemek ve padel sporcularına özgü seviye belirleme skalası geliştirmektir. Yöntem: Bu çalışma, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüştür. Çalışmaya Türkiye'de aktif olarak padel oynayan 28 sporcu (10 kadın, 18 erkek) katılmıştır. Sporculara padel branşına özgü teknik beceri testi ve T-çeviklik testi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi IBM SPSS Statistics 25.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerin güvenirliği için test-tekrar test yöntemi kullanılmış, Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. İstatistiksel testlerden pearson ve spearman korelasyon analizi, paired sample t testi ve wilcoxon testi kullanılmıştır. Ayrıca padel sporcularının seviyelerinin belirlenmesi amacıyla K‑Means kümeleme analizi ve grup sayısının belirlenmesinde dirsek yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the reliability of the tests applied to measure the technical and physical performances of padel athletes, to examine the relationship between the technical performance of padel athletes and t agility test performance, and to develop a level determination scale specific to padel athletes. Method: This study was conducted based on the relational survey model. Twenty-eight athletes (10 females, 18 males) actively playing padel in Turkey participated in the study. Padel-specific technical skill test and T-agility test were applied to the athletes. The analysis of the data obtained was carried out using IBM SPSS Statistics 25.0 programme. Test-retest method was used for the reliability of the measurements and Cronbach Alpha coefficient was calculated. Pearson and Spearman correlation analyses, paired sample t test and Wilcoxon test were used as statistical tests. In addition, K-Means clustering analysis was used to determine the levels of padel athletes and elbow method was used to determine the number of groups.