Zencani'nin Et-Tasrıfu'l-İzzi adlı eserinde sarf ilmi (Ali el-Kari ile Ali el-Geylani Şerhlerinin mukayesesi)
The science of morphology in Zencani's at-Taṣrīfu'l-'Izzī: A comparative analysis of the commentaries by 'Alī al-Qārī and 'Alī al-Ghaylānī
  1. Tez No: 964377
  2. Yazar: MOHAMAD AMIR OSTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Ali el-Kârî ve Ali el-Geylânî'ye ait Tasrîfu'l-İzzî şerhlerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Her iki eser de sarf ilminin temel konularını ele almakla birlikte, anlatım tarzı ve yöntem bakımından farklılık göstermektedir. Ali el-Kârî daha teorik ve anlam merkezli bir yaklaşım sergilerken, Ali el-Geylânî açıklayıcı ve sistematik bir yöntem benimsemiştir. Yapılan analizler, her iki şerhin de sarf ilmine önemli katkılar sunduğunu ve farklı okur profillerine hitap ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the commentaries on Tasrîfu'l-ʿİzzî written by Ali al-Qārī and Ali al-Ghaylānī. Although both works cover the fundamental topics of Arabic morphology (ṣarf), they differ in terms of their explanatory styles and methodological approaches. While Ali al-Qārī adopts a more theoretical and meaning-oriented perspective, Ali al-Ghaylānī employs a clearer and more systematic method. The analysis reveals that both commentaries significantly contribute to the science of Arabic morphology and address distinct reader profiles.