Transformatör merkezlerinin yapım, bakım ve onarım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından risk değerlendirmesi
Risk assessment in terms of occupational health and safety in construction, maintenance and repair works of transformer centers
  1. Tez No: 964387
  2. Yazar: BİLAL ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, transformatör merkezlerinin yapım, bakım ve onarım işlerinde karşılaşılan tehlike ve risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından araştırılması ve değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Elektrik enerjisi, modern yaşamın sürdürülebilirliği açısından kritik bir öneme sahip olmakla birlikte, yanlış uygulamalar sonucu ciddi iş kazalarına ve meslek hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu kapsamda, yüksek gerilim içeren transformatör merkezlerinde çalışan personelin maruz kalabileceği risklerin belirlenmesi, analiz edilmesi ve bu risklere karşı önleyici tedbirlerin alınması hayati önem taşımaktadır. Araştırmada, Yozgat ilinde bulunan bir transformatör merkezinde incelemelerde bulunulmuş ve Fine-Kinney Risk Değerlendirme Metodu kullanılarak risk analizleri gerçekleştirilmiştir. Saha çalışması ve verilerin toplanması sürecinde kurumsal izinler alınmış, olası riskler yerinde tespit edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, yalnızca ilgili trafo merkezi özelinde değil, benzer nitelikteki tesislerde de uygulanabilir öneriler sunmaktadır. Çalışma sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda, elektrik enerjisi sektöründe çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik farkındalık oluşturmalı, proaktif yaklaşım yaygınlaştırılmalı ve sürdürülebilirlik sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate and evaluate the hazards and risks encountered in the construction, maintenance, and repair works of transformer stations from an occupational health and safety perspective. While electrical energy is critical for the sustainability of modern life, improper practices can lead to serious work accidents and occupational diseases. In this context, identifying and analyzing the risks that personnel working in high-voltage transformer stations may be exposed to, as well as implementing preventive measures against these risks, is of vital importance. In the study, an examination was conducted at a transformer station located in Yozgat province, and risk analyses were carried out using the Fine-Kinney Risk Assessment Method. Institutional permissions were obtained during the fieldwork and data collection process, and potential risks were identified and evaluated on-site. The findings obtained in this study provide applicable recommendations not only for the specific transformer station but also for similar facilities with comparable characteristics. Based on the findings of the study, awareness should be raised regarding occupational health and safety for workers in the electrical energy sector, a proactive approach should be promoted, and sustainability should be ensured.