Terapötik rekreasyon eğitimine ilişkin akademisyen görüşlerinin incelenmesi
Examination of academic's opinions on therapeutic recreation education
  1. Tez No: 964388
  2. Yazar: CEMAL FARUK RİZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ESENTAŞ DEVECİ, DOÇ. DR. HULUSİ ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, akademisyen görüşlerinden yola çıkarak Türkiye'deki terapötik rekreasyon eğitiminin durumunu incelemek, sorunlara çözüm önerileri sunmak ve alanın gelişimine katkı sağlamaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemiyle belirlenen araştırma grubu, Türkiye'nin beş farklı bölgesinden terapötik rekreasyon alanında ders veren ve araştırma yapan 21 akademisyenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde Zoom üzerinden çevrim içi görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmelerin ortalama süresi 33 dakika 42 saniye olmuştur. Araştırmanın veri analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış, elde edilen veriler NVivo 10 programı ile görselleştirilmiştir. Araştırma bulguları, terapötik rekreasyon eğitiminde kuramsal bilginin uygulama temelli deneyimlerle desteklenmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Katılımcı akademisyenler, uygulamalı derslerin mesleki yeterliliklerin gelişiminde kritik rol oynadığını vurgularken; sınırlı uygulama imkânlarının eğitimin niteliğini olumsuz etkilediğini belirtmişlerdir. Bu durum, fakülteler arasında standartlaşma ve disiplinler arası iş birliklerinin önemine işaret etmektedir. İstihdam boyutunda ise terapötik rekreasyonun geniş bir potansiyel sunduğu görülmektedir. Özel gereksinimli bireylerin artan hizmet talebi, toplumsal farkındalık ve sosyal politikaların gelişmesi alanın görünürlüğünü artıran unsurlar olarak öne çıkmıştır. Ancak mesleğin tanınırlığının sınırlı olması ve resmi bir uzmanlık tanımının yapılmamış olması, istihdam süreçlerinde belirsizlik yaratmaktadır. Buna karşın alanın disiplinler arası niteliği, sağlık, eğitim ve sosyal hizmet gibi sektörlerle etkileşim imkânı sunarak istihdam açısından önemli fırsatlar yaratmaktadır. Sonuç olarak, araştırmacılara yönelik olarak gelecekte yapılacak çalışmalarda farklı üniversitelerde uygulanan eğitim modellerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi önerilmektedir. Kurumlar için ise terapötik rekreasyon uzmanı mesleki tanımının yapılması ve ilgili kurumlarda bu uzmanların istihdam edilmesinin teşvik edilmesi, hem bireylere sunulan hizmetlerin niteliğini artıracak hem de mezunlar için iş güvencesi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the current state of therapeutic recreation education in Türkiye based on academics' perspectives, to propose solutions to the identified challenges, and to contribute to the development of the field. A phenomenological design, one of the qualitative research methods, was employed. The research group, determined through maximum variation sampling, consisted of 21 academics from five different regions of Türkiye who taught and conducted research in the field of therapeutic recreation. Data were collected through a personal information form and a semi-structured interview form prepared by the researcher. Online interviews were conducted via Zoom, with an average duration of 33 minutes and 42 seconds. The data were analyzed through content analysis and visualized using the NVivo 10 software. The findings indicated that theoretical knowledge in therapeutic recreation education needed to be supported by practice-based experiences. Participating academics emphasized the critical role of applied courses in developing professional competencies, while limited practical opportunities were reported to negatively affect the quality of education. This highlighted the necessity of standardization across faculties and the importance of interdisciplinary collaboration. In terms of employment, therapeutic recreation was found to present broad potential. The growing demand for services among individuals with special needs, increasing social awareness, and the development of social policies were identified as factors that enhanced the visibility of the field. However, the limited recognition of the profession and the absence of an official occupational definition created uncertainties in employment processes. On the other hand, the interdisciplinary nature of the field offered opportunities for interaction with health, education, and social services, thus generating significant employment prospects. In conclusion, it was recommended that future research conduct comparative analyses of educational models across universities. For institutions, it was suggested that the professional definition of therapeutic recreation specialists be established and their employment in relevant institutions be encouraged, which would enhance the quality of services provided to individuals while ensuring job security for graduates.