PeriodACTive: kabul ve kararlılık (ACT) temelli müdahale programının premenstrüel semptomlar üzerindeki etkisi
Periodactive: The effect of an acceptance and commitment therapy (ACT)-based intervention program on premenstrual symptoms
  1. Tez No: 964401
  2. Yazar: SERRA KADAYIFCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Kronik Ağrı için Kabul ve Kararlılık Terapisi ve Mindfulness Odaklı Stres Azaltma programından uyarlanan Kabul ve Kararlılık Temelli PeriodACTive programının premenstrüel sendrom (PMS) şiddeti, psikolojik esneklik, beden farkındalığı, öz şefkat ve PMS ile başa çıkma becerileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, her biri 15 kişiden oluşan ACT (deney) ve kontrol grubu olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Veri toplamak için Çok Boyutlu Bedensel Farkındalık Değerlendirmesi-2 Ölçeği (ÇBBFD-2), Şefkatli İlgi ve Eylem Ölçeği (ŞİEÖ), Aybaşı Öncesi Belirtileri Tarama Gereci (AÖBTG), Premenstrual Semptomlarla Baş Etme Ölçeği (PSBÖ), Kabul ve Eylem Formu-2 ölçekleri kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız örneklem t-testleriyle yapılan analizlerde, ACT grubunda PMS semptomlarında azalma ve PSBÖ'nün Premenstrual Değişikliklerin Farkında Olma ve Kabullenme, Öz Bakım ve İletişim alt boyutlarında anlamlı artış gözlenmiştir. Ayrıca Fark Etmek, Öz Düzenleme ve Bedeni Dinleme alt boyutlarında da kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde gelişme görülmüştür. PeriodACTive programı, alanyazında PMS'ye yönelik olarak geliştirilmiş ilk Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) temelli müdahale programı olması açısından öncül bir niteliğe sahiptir. Bu yönüyle, gelecekte bu alanda yapılacak müdahale ve terapi odaklı araştırmalara da temel oluşturacak nitelikli ve özgün veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of the Acceptance and Commitment Therapy (ACT)-based PeriodACTive program, adapted from the ACT for Chronic Pain and MBSR Program protocol, on premenstrual syndrome (PMS) severity, psychological flexibility, body awareness, self-compassion, and coping with PMS. The research included 30 participants: an experimental (ACT) group and active control group. Data were collected using the Multidimensional Assessment of Interoceptive Awareness-2 (MAIA-2), the Compassionate Engagement and Action Scale (CEAS), the Premenstrual Symptoms Screening Tool (PSST), the Premenstrual Coping Measure (PCM), and the Acceptance and Action Questionnaire-II (AAQ-II). Analyses using paired and independent samples t-tests revealed a significant decrease in PMS symptoms and an increase in the subscales Awareness and Acceptance of Premenstrual Change, Self-Care and Communicating of PCM in the ACT group. Additionally, the subscales Noticing, Self-Regulation and Body Listening of the MAIA-2 showed significantly higher post-test scores in the ACT group compared to the control group. The PeriodACTive program is the first ACT-based intervention developed specifically for PMS and thus represents a pioneering effort. It offers original and high-quality data that may serve as a foundation for future intervention and therapy-focused studies in this field.