Dolaylı vergilerde sorumluluk: Katma değer vergisi örneği
Liability for indirect taxes: The example of value added tax
- Tez No: 964400
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA TAŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Devletin kamu hizmetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan finansman, büyük oranda vergiler yoluyla sağlanmaktadır. Bu bağlamda vergi sorumluluğu, vergi gelirlerinin güvence altına alınmasında kritik bir rol oynamaktadır. Vergi hukukunda sorumluluk, çoğu zaman vergi borcuyla doğrudan ilişkisi olmayan kişilere belirli yükümlülükler yüklenmesi şeklinde karşımıza çıkmakta ve özellikle dolaylı vergilerde uygulama alanı bulmaktadır. Katma Değer Vergisi sisteminde, bu sorumluluk müessesesi 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 9. maddesi ile düzenlenmiş olup Hazine ve Maliye Bakanlığına bazı hallerde vergi sorumlusunu belirleme yetkisi tanınmıştır. Bu yetki çerçevesinde getirilen tevkifat yöntemi, özellikle uygulamada tam ve kısmi tevkifat şeklinde iki farklı modele ayrılmakta ve alıcı-satıcı arasında vergi sorumluluğunu paylaştırmaktadır. Ancak söz konusu düzenlemelerin genel tebliğler aracılığıyla yapılması, verginin kanuniliği ilkesi açısından tartışmalara neden olmuş, uygulamada da pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, KDV'de vergi sorumluluğu ve tevkifat uygulamasını teorik ve karşılaştırmalı bir bakış açısıyla ele almakta olup mevcut sorunları anayasal ilkeler ve uygulama örnekleri çerçevesinde inceleyerek çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Böylece, vergi alacağının güvence altına alınması vergiye gönüllü uyumun sağlanması ve vergi kayıplarının önlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The financing necessary for the state to continue providing public services is largely provided through taxes. In this context, tax liability plays a critical role in securing tax revenues. In tax law, liability often takes the form of imposing certain obligations on persons who have no direct connection with the tax debt, and is particularly applicable in indirect taxes. In the Value Added Tax system, this liability institution is regulated by Article 9 of the Value Added Tax Law No. 3065, and the Ministry of Treasury and Finance is granted the authority to determine the tax liability in certain cases. The withholding method introduced within the framework of this authorization, especially in practice, is divided into two different models as full and partial withholding and divides the tax responsibility between the buyer and the seller. However, the fact that these regulations are implemented through general circulars has led to debates regarding the principle of legality of taxes and has also brought about many problems in practice. This study examines VAT tax liability and withholding tax application from a theoretical and comparative perspective, aiming to analyze existing issues within the framework of constitutional principles and practical examples, and to propose solutions. The goal is to ensure the security of tax revenue, promote voluntary tax compliance, and prevent tax losses.