Bentonit katkılı siltli numunelerin üç eksenli cihazda hacimsel davranışı
Volumetric behavior of bentonite added silty samples in a triaxial device
- Tez No: 964440
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İlgili tez çalışması, %0, %2, %4, %8, %10, %15, %20, %30 ve %40 oranlarında bentonit katkılı siltli numunelerin üç eksenli cihazda hacimsel davranışını incelemektedir. Bu araştırma, bentonit katkısının siltli zeminin mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla gerçekleştirilecektir. Çalışmalar neticesinde bentonit katkısının siltli zeminin hacimsel davranışına etkilerini belirleme, farklı bentonit konsantrasyonlarının dayanıklılık, deformasyon ve gevşeme özellikleri üzerindeki etkilerini analiz etmek ve Üç eksenli cihazda gerçekleştirilen deneyler sonucunda elde edilen verileri istatistiksel olarak değerlendirmek hedeflenmiştir. Çalışma, laboratuvar deneyleri üzerinden gerçekleştirilecektir. Siltli numuneler farklı bentonit oranlarında hazırlanacak ve üç eksenli cihazda çeşitli yük ve deformasyon koşullarında test edilecektir. Elde edilen veriler, istatistiksel analizlerle değerlendirilecek ve sonuçlar çıkarılacaktır. Bu araştırma, bentonit katkısının siltli zeminin hacimsel davranışına olan etkilerini detaylı bir şekilde açıklamayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulgular, geoteknik mühendislik uygulamalarında siltli zeminlerin iyileştirilmesi ve stabilizasyonunda rehberlik edebilir. Bu tez çalışması, bentonit katkılı siltli zeminlerin mühendislik uygulamalarında kullanılabilirliği ve geoteknik tasarımlarda dikkate alınması gereken faktörler konusunda bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The relevant thesis study examines the volumetric behavior of silty samples with bentonite addition at the rates of 0%, 2%, 4%, 8%, 10%, 15%, 20%, 30% and 40% in a triaxial device. This research will be carried out to understand the effects of bentonite additive on the mechanical properties of silty soil. As a result of the studies, it was aimed to determine the effects of bentonite additive on the volumetric behavior of silty soil, to analyze the effects of different bentonite concentrations on durability, deformation and relaxation properties, and to statistically evaluate the data obtained as a result of the experiments carried out on the triaxial device. The study will be carried out through laboratory experiments. Silty samples will be prepared in different bentonite ratios and tested under various load and deformation conditions on a triaxial device. The data obtained will be evaluated with statistical analysis and conclusions will be drawn. This research aims to explain in detail the effects of bentonite additive on the volumetric behavior of silty soil. The findings obtained can guide the improvement and stabilization of silty soils in geotechnical engineering applications. This thesis study will provide information about the usability of bentonite-containing silty soils in engineering applications and the factors that should be taken into account in geotechnical designs.