Yapay zeka çağında çocukların kişisel verilerinin işlenmesi ve korunması
Processing and protection of children's personal data in the age of artificial intelligence
  1. Tez No: 964442
  2. Yazar: HANNE ZEYNEP DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET SELDAĞ GÜNEŞ PESCHKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yapay zekâ çağında kişisel verilerin korunması kavramı sıkça gündeme gelmektedir. Yapay zekâ teknolojilerinin hızla gelişmesi, çocukların kişisel verilerinin işlenmesi ve korunması konusunda önemli etik ve hukuki sorunları gündeme getirmiştir. Dijital ortamda büyüyen çocuklar, veri toplayan platformlar ve yapay zekâ uygulamaları karşısında savunmasız bir konumda yer almaktadır. Bu durum, çocukların mahremiyet haklarını, gelişimlerini ve güvenliklerini tehdit etmektedir. Bu yapay zekâ sistemlerinin ve teknolojilerinin çocuk haklarına uygun bir şekilde kullanılması, çocuklar üzerindeki olumlu etkilerinin arttırılması, olumsuz durum ortaya çıkabilecek risklere karşı konulması ve ortaya çıkan olumsuz sonuçların bertaraf edilmesi gerekmektedir. Bu risklerden kaynaklanan yapay zekâ çağında çocukların kişisel verileri ve hakları hem ulusal hem de uluslararası düzenlemelerle korunmaktadır. Çalışmamızda, öncelikle kişisel veri kavramı, türleri ve hukuki niteliği detaylı şekilde incelenmiş; ardından çocukların kişisel verilerinin korunmasına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler ele alınmıştır. Devamında, çocukların kişisel verilerinin işlenmesine dair temel ilkeler, hukuka uygunluk sebepleri ve bu süreçte ortaya çıkabilecek hak ihlalleri değerlendirilmiştir. Yapay zekâ kavramı, hukuki statüsü ve çocuklar üzerindeki etkileri kapsamlı biçimde analiz edilmiş; özellikle mahremiyet, eğitim, ifade ve oyun hakkı bağlamında çocuk haklarıyla ilişkisi ortaya konmuştur. Son olarak, yapay zekâ ile çocuk verilerinin işlenmesine dair profilleme, otomatik karar alma gibi uygulamalar ve bunların özel hukuk açısından doğurabileceği sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the age of artificial intelligence, the concept of personal data protection has become a frequently discussed topic. The rapid advancement of artificial intelligence technologies has raised significant ethical and legal concerns regarding the processing and protection of children's personal data. Children growing up in digital environments are placed in a vulnerable position against data-collecting platforms and AI applications. This situation threatens children's rights to privacy, development, and safety. Artificial intelligence systems and technologies must be employed in a manner consistent with children's rights, aiming to enhance their positive effects, prevent potential risks, and mitigate any adverse outcomes. Due to these risks, children's personal data and rights are protected through both national and international regulations. This study initially focuses on the concept of personal data, its types, and legal nature. Subsequently, national and international legal frameworks concerning the protection of children's personal data are examined. The principles for processing such data, legal justifications, and potential violations of children's rights throughout the process are evaluated. The concept of artificial intelligence, its legal status, and its impacts on children are analyzed in depth—particularly in relation to privacy, education, freedom of expression, and the right to play. Finally, AI-driven practices such as profiling and automated decision-making in the processing of children's data, along with their potential consequences in the context of private law, are discussed. This study initially focuses on the concept of personal data, its types, and legal nature. Subsequently, national and international legal frameworks concerning the protection of children's personal data are examined. The principles for processing such data, legal justifications, and potential violations of children's rights throughout the process are evaluated. The concept of artificial intelligence, its legal status, and its impacts on children are analyzed in depth—particularly in relation to privacy, education, freedom of expression, and the right to play. Finally, AI-driven practices such as profiling and automated decision-making in the processing of children's data, along with their potential consequences in the context of private law, are discussed.