Özbek kadın düzensiz göçmenlerin sosyolojik incelemesi (Ankara örneği)
Sociological study of Uzbek female irregular migrants (Ankara example)
  1. Tez No: 964443
  2. Yazar: ALİ DURSUN ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAVAŞ ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Günümüzde küresel ölçekte artış gösteren göç hareketleri, göçmen bireylerin yaşam koşulları ve karşılaştıkları sorunların araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bu bağlamda, Özbekistan'ın Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından karşılaştığı ekonomik kriz, işsizlik ve yoksulluk gibi faktörler, ülke vatandaşlarını göçe zorlamıştır. Bu çalışma, Özbekistan kökenli kadın düzensiz göçmenlerin Türkiye'ye göç etme nedenlerini, karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kadın göçmenlerin araştırma nesnesi olarak seçilmesinin temelinde, aile yapısına bağlılıkları, toplumsal yeniden üretimdeki rolleri ve göç süreçlerinde karşılaştıkları özgün zorluklar yer almaktadır. Düşük ücretli ve güvencesiz işlerde çalışma, sağlık ve barınma hizmetlerine erişimde yaşanan güçlükler, dil bariyeri, toplumsal dışlanma, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddet gibi sorunlar, kadın göçmenlerin karşı karşıya kaldığı başlıca yapısal sorunlardır. Çalışmada, Türkiye'nin ekonomik yapısı, göç politikaları, kadın hakları ve kamu hizmetleri çerçevesinde göçmen kadınların yaşantıları sosyolojik bir perspektifle ele alınmaktadır. Bu doğrultuda, dil ve mesleki eğitim olanaklarının artırılması, sağlık ve barınma hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması, toplumsal entegrasyonu destekleyici programların geliştirilmesi gibi çözüm önerileri sunulmaktadır. Özbekistan ile Türkiye arasındaki tarihsel ve kültürel bağlar, söz konusu göçmen grubunun entegrasyon sürecini kolaylaştırabilecek bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Tezde kullanılan Massey 'in göç kuramı, göçü yalnızca bireysel bir tercih olarak değil, ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerin etkisiyle şekillenen çok boyutlu bir süreç olarak ele almaktadır. Sonuç olarak, Özbekistan kökenli kadın düzensiz göçmenlerin göç nedenleri ve sonrasındaki deneyimleri hem insan hakları hem de Türkiye'nin göç politikaları açısından değerlendirilmiş; söz konusu grubun karşılaştığı yapısal sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing global migration movements have necessitated research into the living conditions and challenges faced by migrants. In this context, following the dissolution of the Soviet Union, Uzbekistan has experienced economic crises, unemployment, and poverty, which have led many of its citizens to migrate. This study aims to examine the reasons behind the migration of Uzbek women irregular migrants to Turkey, the challenges they encounter, and possible solution proposals. The selection of female migrants as the research subject is based on their strong ties to family structures, their critical roles in the reproduction of social life, and the unique difficulties they face during migration processes. Major structural problems faced by these women include low-paid and insecure employment, limited access to health and housing services, language barriers, social exclusion, gender-based discrimination, and violence. The study analyzes the experiences of migrant women from a sociological perspective within the framework of Turkey's economic structure, migration policies, women's rights, and public services. In this regard, the research proposes solutions such as the expansion of language and vocational training opportunities, improved access to healthcare and housing, and the development of programs that support social integration. The historical and cultural ties between Uzbekistan and Turkey are considered a facilitating factor for the integration of this migrant group. The study employs Massey's migration theory, which conceptualizes migration as a multidimensional process influenced by economic, social, and cultural factors, rather than a purely individual decision. In conclusion, the study evaluates the reasons for migration and the post-migration experiences of Uzbek women irregular migrants in terms of human rights and Turkish migration policies, and offers recommendations to address the structural problems they face.