Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde bulunan kiliseden camiye çevrilmiş yapılar
Church to mosque structures in Diyarbakır and Şanlıurfa province
- Tez No: 964474
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Mezopotamya ile Anadolu kültür ve geleneklerinin geçiş bölgeleri üzerinde yer alan illerimizden Diyarbakır ve Şanlıurfa'da çeşitli dönemlere ait birçok mimarı yapı bulunmaktadır. Bu iki şehrimizin merkez ve çevrelerinde Mitaniler, Mervaniler, İnanoğulları, Nisanoğulları, Eyyubiler, Abbasiler, Büyük Selçuklular, Anadolu Selçukluları, Akkoyunlular, Osmanlılar, Zengiler, Artuklular, İlhanlılar, Memlüklüler, Dulkadıroğulları, Safeviler ve Ermeniler gibi birçok büyük devlet ve uygarlıktan kalan taşınır ve taşınmaz kültür varlıkları mevcuttur. Bu devlet ve uygarlıklardan günümüze kalan yapılardan bazıları insanların ihtiyaçları, dini ideolojileri, yaşam felsefeleri, gelenek ve görenekleri baz alınarak değişikliklere uğramışlardır. Bu değişiklikler günümüzde kimi yapılarda tamamı ile kendini göstermekteyken kimi yapılarda ise eski bir yapının üzerine inşa edilmiş ya da eski bir yapının başka bir yapıya dönüştürülmesi sonucu kendini göstermektedir. Biz ise yaptığımız araştırmada bu tür yapılara örnek oluşturabilecek taşınmaz kültür varlıklarımızdan kiliseden camiye dönüştürülen ve birçok medeniyetin, uygarlığın, devletin dini sembolü olmuş, dini inançlar açısından büyük bir önem arz eden, Diyarbakır ve Şanlıurfa illerimizde bulunan altı camimizi ele alarak, her an gelişmekte ve değişmekte olan dünya şartlarının yapılar üzerinde yarattığı değişimlere değinerek bu yapı türlerinin önemini öne çıkarmaktayız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many architectural buildings from various periods in Diyarbakır and Şanlıurfa, two of our provinces located on the transition zones of Mesopotamian and Anatolian cultures and traditions. In the center and surroundings of these two cities, there are movable and historical artifacts from many great states and civilizations such as the Mitanis, Mervanids, İnanoğulları, Nisanoğulları, Ayyubids, Abbasids, Great Seljuks, Anatolian Seljuks, Akkoyunlus, Ottomans, Zengis, Artuqids, Ilkhanate, Mamluks, Dulkadıroğulları, Safavids and Armenians. There are immovable cultural assets. Some of the structures that have survived from these states and civilizations have undergone changes based on people's needs, religious ideologies, life philosophies, traditions and customs. While these changes are completely evident in some buildings today, they are manifested in some buildings as a result of being built on an old building or transforming an old building into another. In our research, we examined six mosques located in Diyarbakır and Şanlıurfa provinces, which have been converted from churches to mosques and have become the religious symbol of many civilizations, civilizations and states, and are of great importance in terms of religious beliefs, which are among our immovable cultural assets that can serve as examples of such structures, and are constantly developing and changing. We highlight the importance of these building types by touching on the changes caused by the current world conditions on the buildings.