E-içerik ile zenginleştirilmiş 5.sınıf müzik ders kitabının öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi
The effect of an e-content-enriched 5th-grade music textbook on students' academic achievement and motivation
- Tez No: 964475
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretimde mevcut ders materyali olarak kullanılan 5. sınıf müzik ders kitabının e-içerik ile zenginleştirilmesinin öğrencilerin akademik başarıları ve motivasyonları üzerindeki etkisini belirlemektir. Araştırmada deneysel yöntem benimsenmiş, araştırmanın yürütülme sürecinde ise son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Uşak il merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Ömer-Dönmez Toklu Ortaokulu ile Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu'nda 5. sınıfta öğrenim gören toplam 59 öğrenci (deney grubu: 29, kontrol grubu: 30) oluşturmuştur. Araştırma guruplarının belirlenmesinde öğrencilerin akademik başarısı ve sınıf mevcudu göz önünde bulundurulmuştur. Araştırmanın deneysel sürecinde kullanılmak üzere, 5. sınıf müzik ders kitabı için e-içerik eklenmesine uygun görülen üç ünite seçilmiş, bu üniteler için e- içerik olarak belirlenen videolar araştırmacı tarafından ders kitaplarına entegre edilmiştir. Deneysel işlem süreci öncesinde deney gurubunun kullanacağı 29 kitap uygulamada kullanılmaya hazır hâle getirilmiştir. Ders kitaplarına eklenecek e-içeriklerin seçilmesi ve kullanımında öğrencinin görsel-işitsel algısına uygunluk, derse aktif katılım sağlama ve öğrenme sürecinin bireyselleştirilmesi gibi pedagojik amaçlar gözetilmiştir. Deneysel işlem sürecinde deney gurubu denel işleme tabi tutularak dersin işlenmesi sürecinde e-içerikle zenginleştirilen ders kitabını kullanmış, kontrol gurubu ise müzik dersine mevcut ders kitabının işlendiği şekilde devam etmiştir. Deneysel süreç sonrasında sonunda, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin müzik dersindeki akademik başarılarını ölçmek amacıyla“Müzik Dersi Başarı Testi”, öğrencilerin müzik dersi motivasyonlarını değerlendirmek için ise“Müzik Dersi Motivasyon Ölçeği”uygulanmıştır. Müzik Dersi Başarı Testi, orta okul 5. sınıf müzik ders kitabı içerisinde ünite sonlarında yer alan değerlendirme soruları kullanılarak hazırlanmıştır. Müzik Dersi Motivasyon Ölçeği ise, Aktan (2013) tarafından geliştirilen Matematik Motivasyon Ölçeği araştırma için alınan ölçek kullanım izni çerçevesinde müzik alanına uyarlanmıştır. Deneysel süreç sonrasında elde edilen araştırma verileri SPSS 29.0 paket programı ile analiz edilmiş, istatistiksel değerlendirmelerde bulguların anlamlılık düzeyleri ortaya koymak için non parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda; müzik dersinde e-içeriklerle zenginleştirilmiş müzik ders kitabı kullanımının öğrencilerin akademik başarılarını arttırdığı görülmüştür. Öğrencilerin müzik dersi motivasyonları incelendiğinde ise, e-içeriklerle zenginleştirilmiş müzik ders kitabı kullanımının öğrencilerin müzik dersi motivasyonunu arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney ve kontrol guruplarının müzik dersi motivasyonları alt boyutlar açısından incelendiğinde ise deney ve kontrol guruplarının müzik dersi motivasyonları arasında; içsel hedef yönelimi, konu değeri, öz yeterlik ve sınav kaygısı boyutlarında anlamlı fark olduğu, dışsal hedef yönelimi ve öğrenme inançları boyutları için ise guruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Araştırmanın bulguları, eğitim teknolojilerinin ders materyallerine entegre edilmesinin öğrenme süreçlerinde önemli kazanımlar sağladığını göstemektedir. Bu kapsamda, ders kitaplarında dijital içeriklerin kullanımı öğrencilerin öğrenmeye karşı motivasyonlarını olumlu yönde etkileyerek derslere olan ilgiyi ve akademik başarıyı arttırmaktadır. Sonuç olarak, müzik eğitiminde müzik ders kitabına e-içerik entegrasyonunun, öğrencilerin derse yönelik ilgisini artırmanın yanı sıra öğrenme sürecine kalıcı katkılar sağlayacağı söylenebilir. Eğitim alanında kullanılan ders kitaplarının teknolojik araçlar ve yenilikçi yöntemlerle desteklenmesi, 21. yüzyıl öğrenme becerilerinin geliştirilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effect of enriching the 5th-grade music textbook, currently used as a secondary education course material, with e-content on students' academic achievement and motivation. An experimental method was employed in the research, and a post-test control group design was employed throughout the research process. The study group consisted of 59 5th-grade students (experimental group: 29, control group: 30) attending Ömer-Dönmez Toklu Secondary School and Ertuğrul Gazi Imam Hatip Secondary School, affiliated with the Ministry of National Education, located in the provincial center of Uşak. The students' academic achievement and class size were taken into consideration in determining the study groups. In the experimental process of the study, three units deemed suitable for the addition of e-content to the 5th-grade music textbook were selected, and the videos designated as e-content for these units were integrated into the textbooks by the researcher. Prior to the experimental process, 29 books to be used by the experimental group were prepared for use in the application. Pedagogical objectives such as suitability for students' audiovisual perception, ensuring active participation in the lesson, and individualizing the learning process were considered in the selection and use of e-content to be added to the textbooks. During the experimental process, the experimental group used the e-content-enriched textbook during the course, while the control group continued the music course as taught with the existing textbook. At the end of the experimental process, the“Music Lesson Achievement Test”was administered to measure the academic achievement of the students in the experimental and control groups in music class, and the“Music Lesson Motivation Scale”was administered to assess students' motivation in music class. The Music Lesson Achievement Test was prepared using the evaluation questions located at the end of the units in the 5th-grade middle school music textbook. The Music Lesson Motivation Scale was adapted to the music field from the Mathematics Motivation Scale developed by Aktan (2013) within the framework of the scale use permission received for this study. The research data obtained after the experimental process were analyzed using the SPSS 29.0 package program, and non-parametric tests were used to determine the significance levels of the findings in statistical evaluations. The research findings indicated that the use of a music textbook enriched with e-content in music lessons increased students' academic achievement. An examination of students' music lesson motivation revealed that the use of a music textbook enriched with e-content increased students' music lesson motivation. When the music lesson motivations of the experimental and control groups were examined in terms of sub-dimensions, it was observed that there were significant differences between the experimental and control groups in the dimensions of intrinsic goal orientation, subject value, self-efficacy, and test anxiety, while no significant differences were found between the groups in the dimensions of extrinsic goal orientation and learning beliefs. The findings of the study indicate that integrating educational technologies into course materials provides significant gains in the learning process. In this context, the use of digital content in textbooks positively impacts students' motivation for learning, increasing their interest in lessons and academic achievement. Consequently, it can be argued that integrating e-content into music textbooks in music education not only increases student interest in lessons but also makes lasting contributions to the learning process. Supporting textbooks used in education with technological tools and innovative methods is crucial for developing 21st-century learning skills.