Türk ve Arjantin hukukunda kamu kaynaklarının kullanımının ve denetiminin anayasal rejimi
The constitutional regime of use and control of public resources in Turkish and Argentinian law
  1. Tez No: 964499
  2. Yazar: EDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 536
Özet
Kamu harcamalarında kullanılan kaynakların edinilmesi ve bu kaynakların harcanması, devletin işleyişini sağlayan mekanizmanın çalışması açısından önem arz etmektedir. Akademik yazında maliye disiplini bu konuyu, söz konusu mekanizmanın nasıl çalıştığı sorusuna cevap verme çabasıyla incelemektedir. Bu çalışmadaysa konu anayasa hukuku disiplini içerisinde incelenmeye gayret edilecektir. Vergi hukuku ve kamu maliyesi disiplinlerinden de yardım alınarak, devletin kamu kaynaklarıyla ilgili faaliyetlerinin anayasal düzenle ilişkisi ve bu düzenin gerektirdikleri çerçevesindeki imkân ve sınırlılıkları, konunun tarihsel, siyasal ve ideolojik arka planıyla birlikte değerlendirilecektir. Kamu kaynaklarının kullanımı konusuyla bu kullanım üzerinde yapılan denetimin, anayasal düzen unsurları olan devlet şekli, yönetim şekli, kuvvetler ayrılığı, insan hakları ve devletin nitelikleri açısından taşıdığı anlam ve önem sebebiyle ortaya çıkan ilke ve kurallar, kamu kaynaklarının kullanımı ve denetiminin anayasal rejiminin içeriğini belirlemektedir. Bu içerik, konuyla ilgili anayasa hükümleri etrafında kurulan ve kamu kaynaklarının edinilmesi, bütçelendirilmesi ve harcanması eylemlerini, bu eylemleri gerçekleştiren aktörler ve uymaları gereken kuralları, eylemler gerçekleştikten sonra yapılacak idari, yargısal ve siyasal denetimi içeren normatif yapıdan müteşekkildir. İfade ettiğimiz normatif yapı çalışmamız kapsamında bu yapıyı oluşturan arka planla beraber Arjantin ve Türkiye örnekleri üzerinde tetkik edilecek ve elde edilen sonuçların genele uygulaması için gerekli kıstaslar ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Obtaining public revenues and spending of them are issues which have a significant importance to maintain the mechanism of a functioning state. In the academic literature this topic is considered to answer the question of how this system functioning by the discipline of finance. In this study, an effort is made to handle the subject within the scope of constitutional law discipline. With the help of tax law and public finance, the relation between state activities which are concerned to public resources and constitutional order, abilities and borders of that activities implied by constitutional order will be evaluated with its historical, political and ideological background. The principles and rules that emerge due to the meaning and importance of the use of public resources and the control over this use in terms of the constitutional order elements such as the form of state, form of government, separation of powers, human rights and the characteristics of the state, determine the content of the constitutional regime of the use and control of public resources. This content consists of a normative structure established around the relevant constitutional provisions, which includes the actions of obtaining, budgeting and spending public resources, the actors who carry out these actions and the rules they must follow, and the administrative, judicial and political control to be carried out after the actions are taken. Within the scope of our study, the normative structure we have mentioned will be examined on the examples of Argentina and Türkiye, together with the background that forms this structure, and the necessary criteria for the general application of the results obtained will be tried to be put forward.