Anaokuluna devam etme süresinin çocukların çalışma belleği gelişimine etkisi
The effect of preschool attendance duration on children's working memory development
- Tez No: 964498
- Danışmanlar: PROF. DR. BELMA TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çocukların bilişsel gelişimi, erken çocukluk döneminde hızla olgunlaşan beyin yapısı ve bu süreçteki çevresel etkileşimlerle doğrudan ilişkilidir. Bu dönemde sunulan nitelikli öğrenme ortamları, çalışma belleğinin gelişimini destekleyerek dikkat, problem çözme ve dil becerilerinin güçlenmesine katkı sağlar. Okul öncesi eğitim, çocukların bilişsel esneklik kazanmasına ve bilgiyi uzun süreli hafızaya aktarma becerilerini geliştirmesine imkân tanır. Bu nedenle, erken çocukluk eğitiminin çalışma belleği üzerindeki etkilerini incelemek, gelecekteki öğrenme süreçlerinin verimliliğini artıracak stratejilerin belirlenmesinde önem taşır. Bu araştırma, erken çocukluk döneminde anaokulunda eğitim alma süresinin çocukların çalışma belleği gelişimine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama modeli ile nicel verilerin istatistiksel analizi sonucunda çıkarımlar yapılmaktadır. Çalışmanın örneklemini 2024-2025 yılında İstanbul'da bağımsız anaokullarına devam eden beş yaşındaki 30 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çalışma Belleği Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, anaokulunda geçirilen sürenin çalışma belleği üzerinde belirgin etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca kardeş sayısı, kardeş sıralaması, ebeveynlerin öğrenim durumu ve anaokulu geçmişlerinin çalışma belleği gelişimi ile doğrudan ilişkili olmadığı görülmüştür. Yapılan literatür çalışması, okul öncesi eğitimin erken çocukluk döneminde çalışma belleğini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, erken çocukluk eğitiminde çalışma belleğini destekleyici etkinliklerin artırılması ve öğretmenler ile ailelerin bilinçlenmesini sağlayacak eğitim ve konferansların düzenlenmesi önerilmektedir. Bu araştırma, okul öncesi eğitimin çalışma belleği üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik önemli bir adım olup, gelecekte yapılacak çalışmalar için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Children's cognitive development is directly related to the rapidly maturing brain structure during early childhood and the environmental interactions experienced in this period. High-quality learning environments provided during this stage support the development of working memory, contributing to the strengthening of attention, problem-solving, and language skills. Preschool education enables children to gain cognitive flexibility and improve their ability to transfer information to long-term memory. Therefore, examining the effects of early childhood education on working memory is important for determining strategies that will enhance the efficiency of future learning processes. This study aims to examine the effect of the duration of preschool education on the development of working memory in early childhood. The research was conducted using the relational survey model, one of the quantitative research methods. The model allows for statistical analysis of quantitative data to derive conclusions. The sample of the study consists of 30 five-year-old children attending independent preschools in Istanbul during the 2024–2025 academic year. The data collection tool used in the study is the Working Memory Scale developed by Cevriye Ergül, and the results were analyzed accordingly. The findings reveal that the duration of time spent in preschool has a significant effect on working memory. Furthermore, variables such as gender, number of siblings, birth order, parental education level, and preschool background were found to have no direct correlation with the development of working memory. The literature review supports the conclusion that preschool education positively influences working memory during early childhood. Accordingly, it is recommended to increase the frequency of working memory-supportive activities within early childhood education and to organize training sessions and conferences to raise awareness among teachers and families. This research represents an important step toward identifying the effects of preschool education on working memory and provides a foundation for future studies in the field.