Frank-talking: A reading of of Orwell's 1984 with foucault's concept of Parrhesia
George Orwell'in 1984 romanının Parrhesia bağlamında analizi
  1. Tez No: 964516
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. BAYSAR TANİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı,1984 romanının siyasi ortamını, Winston'ın özgür konuşma ile ilişkisi bağlamında, parrhesia kavramı kapsamında incelemektir. George Orwell'in 1984 romanı, Winston adında orta yaşlı bir adamın hayatını takip eder. Winston, sıradan bir parti üyesidir. Parti çizgisine bağlı biri gibi görünsede, gerçekte partiye karşı şüpheleri ve nefreti vardır. Dilin parrhesia kavramıyla bağlamsallaşması da partinin yozlaşmasınına karşı özgir konuşma ile politik aktivizmde bulunulmasıdır. Birinci bölüm, romanın teorik arka planı olarak parrhesia kavramına odaklanır. İkinci bölüm, dilin araçsallaştırılmasıyla ifade özgürlüğünün baskı altına alınışını partinin kontrol mekanizmalarına odaklanarak analiz eder. Böylece parrhesia kavramının yokluğu ile totaliteryanizmin inlası arasında bir pararellik kurar. Winston'ın bu kontrol karşısında verdiği tepkiler parrhesia kavramı üzerinden sorunsallaştırılırak, parrhesia, romanın analizinde teori-eser arasında bir kavramsal çatı işlevi görmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines the political setting of 1984 through Winston's relationship with free speech in the context of parrhesia. George Orwell's novel follows Winston, a middle-aged, rank-and-file party member who outwardly appears loyal yet harbors doubts and resentment toward the regime. His political resistance emerges through hisuse of language to challenge the Party. Chapter One focuses on parrhesia, which provides the theoretical background chapter Two analyses the novel in two sections to explore how parrhesia operates within the universe of the novel.The first section examines the Party's dominance over language and its linguistic policies. The second section studies Winston's use of language against the Party, showing how parrhesia becomes a tool of political opposition. Winston's efforts to reclaim language represent an attempt to symbolically challenge the Party's hegemony. However, his failure underscores the regime's control over language. As a result, language becomes a site of crisis, marking the divide between the silenced periphery and the vocal center, each valuing abd utilizing free speech differently. This dynamic reveals how control over language serves as both a mechanism of repression and a measure of political power in the totalitarian state of 1984.