Sera örtü malzemelerinin mekanik özellikleri ve bu özelliklere etki eden faktörler
Mechanical properties of greenhause covering materials and the factors affecting these properties
- Tez No: 96452
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM ÖRÜNG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
02ET Akdeniz iklim kuşağı içinde bulunan ülkelerde kullanılan örtü malzemelerinin mekanik özellikleri ve bu özelliklere etki eden faktörler değerlendirilmiştir. Yüksek sera etkisi oluşturmada ve bitkileri dış etkenlerden korumasında özel bir görevi olan örtü malzemelerinin bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklerden en önemlilerinden biri de, onların dayanımını ve dayanıklılığını belirleyen mekanik özellikleri olmaktadır. Özellikle sera örtüsü malzemesi olarak kullanılan cam ve plastik için mekanik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla standartlar geliştirilmemiştir. Önemli fonksiyonel farklar olmasına rağmen, her iki malzemenin genel amaçları için geliştirilmiş olan mekanik özelliklerini belirleyen standartlar, sera örtü malzemeleri için de uygulanabilmektedir. Mekanik özelliklerinin belirlenmesiyle, örtü malzemesinin hem kısa, hem de uzun zaman peryotlarındaki davranışı ortaya çıkabilmektedir. Sera örtü malzemelerinin mekanik özellikleri çeşitli yükleme durumlarında ve seranın tüm yapısal davranışıyla ilişkisi bakımından çok önemlidir. Seranın son yapım aşamasında, örtü malzemesi mekanik özellikleri bakımından sera konstrüksiyonu ile uyum halinde olmalı ve bitkiler için gerekli iklim koşullarını sağlamalıdır, örtü malzemesinin seraya serilme şekli tüm mekanik performans üzerinde önemli bir rol oynamaktadır, örtü malzemesinin mekanik davranışını etkileyen bir diğer önemli faktör de çevre koşulları olmaktadır. Bu çalışmada, sera örtü malzemelerinin mekanik özellikleri, seranın konstrüksiyon detaylarında ve yapısal tasarımdaki kritik ihtiyaçları belirlemede önemli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The mechanical properties of greenhouse covering materials used in the countries located in the Mediterranean climatic zone, and the factors affecting these properties were investigated. Having special functions in preventation of the crops from external effects and making high greenhouse effect, the covering materials should have some properties. The most significant of these properties is the mechanial properties, affecting resistance and strength of the covering material. No standard methods exist for testing the mechanical properties of greenhouse coverings, especially for plastics and glass. Having significant functional differences, there are some existing testing methods which can be used in both. With estimating the mechanical properties of covering materials, their long term and short term behaviours can be displayed. The mechanical properties of greenhouse coverings are very important in terms of various loading conditions and the overall structural behaviour of the greenhouse. In the ultimate design of a greenhouse, covering materials should ensure a balance between the overall structural design and specific agronomic reguirements of the crops with regard to mechanical properties of covering materials. Installation of the covering materials to the greenhouse structure plays an important role in the overall mechanical performance of the covering. Another important factor affecting the mechanical behaviour of the covering materials of greenhouses is the environment. In this study, the mechanical properties of the covering materials of greenhouses are found to be critical in determining the relevant reguirements concerning the structural design and construction details of a greenhouse.