Toplumsal cinsiyet bağlamında eski hükümlülerin toplumsal entegrasyon sürecinin incelenmesi: Samsun örneği
Examining the social integration process of former convicts in the context of social gender: The case of Samsun
  1. Tez No: 964548
  2. Yazar: RÜMEYSA MERVE CİLİNGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, cezaevinden tahliye olduktan sonra toplumsal hayata adapte olmaya çalışan kadın ve erkek eski hükümlü bireylerin suç, damga ve sosyal dışlanma bağlamında yaşadıkları sorunların etiketleme teorisi çerçevesinde ele alındığı ve bu bireylerin topluma entegre olma süreçleri ve değişen gündelik hayat pratiklerinin incelendiği, nitel araştırma yöntemi kullanılan fenomenolojik bir çalışmadır. Bu çalışmada ayrıca bireylerin cezaevinden çıktıktan sonra yeniden suç işleme durumları, kaç kez cezaevine girdikleri, cezaevinden çıktıktan sonra yeniden suç işlemede onlara engel olan konular da işlenmiştir. Örneğin aile kurma süreci, istihdam süreci gibi toplumsal entegrasyonu etkileyen etkenler göz önünde bulundurularak bu konuların üstünde durulmuştur. Katılımcıların cezaevinden çıktıktan sonraki toplumsallaşma süreçleri dikkate alınarak yeniden suç işlemelerinde onlara engel olan toplumsal ve bireysel etkenler araştırılmıştır. Fenomenolojik desene sahip bu araştırmada ortak deneyime sahip olan eski hükümlülerin sadece cezaevinden çıktıktan sonraki süreçleri değil, cezaevine girme süreçleri, suç işlemelerine sebep olan faktörler, cezaevi süreci ve cezaevinden çıktıktan sonraki süreç kendi perspektiflerinden bir bütün halinde işlenerek yaşadıkları problemler ele alınmıştır. Bu çalışmanın çalışma grubunu 5'i erkek 5'i kadın olan 10 eski hükümlü oluşturmaktadır. Toplumsal cinsiyet bağlamında bir karşılaştırma yapıldığı için kadın ve erkek sayısı eşit tutulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada toplumun eski hükümlü bireylere bakışının, eski hükümlülerin kendi bakış açılarından değerlendirilerek ve toplumsal cinsiyet bağlamında bir karşılaştırma yapılarak ortaya konulması amaçlanmıştır. Katılımcıların kendi perspektiflerinden yaptıkları değerlendirmeler sonucu toplumsal damga konusuna toplumsal cinsiyet açısından bakıldığında, etiketlemenin kadın bireylere daha çok uygulandığı ve kadın katılımcıların cinsiyetlerinden dolayı dışlanma durumuna maruz kaldıkları, erkek olsalardı bu kadar sorun yaşamayacaklarını düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a phenomenological study using qualitative research method in which the problems experienced by male and female ex-convicts trying to adapt to social life after their release from prison in the context of crime, stigma and social exclusion are examined within the framework of labelling theory and the processes of integration into society and changing daily life practices of these individuals are examined. In this study, the recidivism of individuals after their release from prison, the number of times they have been in prison, and the issues that prevent them from re-offending after their release from prison were also examined. For example, factors affecting social integration such as family formation process and employment process were taken into consideration and these issues were emphasised. Considering the socialisation processes of the participants after their release from prison, the social and individual factors that prevent them from re-offending were investigated. In this phenomenological study, the processes that former convicts with shared experiences went through after leaving prison, as well as the processes leading up to their imprisonment, the factors that led them to commit crimes, the prison process, and the processes after leaving prison were examined as a whole from their own perspectives, and the problems they experienced were addressed. This study aims to reveal society's view of ex-convicts by evaluating it from the perspective of ex-convicts themselves and making a comparison in the context of gender. As a result of the participants' evaluations from their own perspectives, when looking at the issue of social stigma from a gender perspective, it was concluded that labelling is applied more to female individuals and that female participants are exposed to exclusion due to their gender, and that they believe they would not experience such problems if they were male.