Polihidroksibütirat biyopolimerin pulpa kuafaj materyali olarak biyolojik ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of biological and mechanical properties of polyhydroxybutyrate biopolymer as pulp-capping material
  1. Tez No: 964600
  2. Yazar: BELİZ ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATALAYIN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, polihidroksibütirat (PHB) biyopolimerinin mekanik, yapısal ve biyolojik özelliklerini inceleyerek mevcut pulpa kuafaj materyalleri Biodentine ve TheraCal LC ile karşılaştırmaktır. Elektroeğirme yöntemiyle üretilen PHB, DSC, TGA, ¹H-NMR analizleri ve Mikro-BT görüntüleme ile karakterize edilmiştir. PHB'nin yüksek termal ve yapısal stabiliteye sahip olduğu, fibriler ve homojen morfoloji sergilediği belirlenmiştir. SEM analizleri, termal yaşlandırma sonrası PHB'nin yüzey bütünlüğünü koruduğunu; Biodentine ve TheraCal LC'de ise bozulmalar olduğunu göstermiştir. Biyouyumluluk testlerinde PHB, kontrol grubuyla benzer hücre canlılığı gösterirken; diğer iki materyalde hücre canlılığı %70'in altına düşmüştür. PHB, MCP-1 ve MIP-1α düzeylerinde enflamatuar yanıt oluşturmamış, ayrıca osteoblastik aktiviteyi destekleme eğilimi göstermiştir. Sonuç olarak, PHB'nin yüksek stabilite, iyi biyouyumluluk ve düşük enflamatuar yanıt özellikleriyle mevcut materyallere göre avantajlı olabileceği, pulpa kuafaj ve kök tamirinde umut vadeden bir alternatif olduğu düşünülmektedir. Klinik kullanıma geçiş için ileri çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the mechanical, structural, and biological properties of the polyhydroxybutyrate (PHB) biopolymer and to compare them with those of the currently used pulp capping materials, Biodentine and TheraCal LC. The electrospun PHB was characterized using DSC, TGA, ¹H-NMR analyses, and micro-CT imaging. PHB demonstrated high thermal and structural stability with a fibrillar and homogeneous morphology. SEM analyses revealed that, following thermal aging, PHB maintained its surface integrity, whereas Biodentine and TheraCal LC exhibited surface deterioration. Biocompatibility tests showed that PHB maintained cell viability at levels comparable to the control group, while both Biodentine and TheraCal LC resulted in cell viability below 70%. Moreover, PHB did not induce inflammatory responses in terms of MCP-1 and MIP-1α levels and showed a tendency to promote osteoblastic activity. In conclusion, PHB, with its high stability, favorable biocompatibility, and low inflammatory response, appears to offer advantages over existing materials and represents a promising alternative for pulp capping and root repair applications. However, further studies are required to facilitate its transition into clinical use.