Yoğun bakım ünitesinde yatan hasta yakınlarının spiritüel iyi oluş ve algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Examining the correlation between spiritual well-being and perceived stress levels among relatives of patients admitted to the intensive care unit
- Tez No: 964601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL GÜLHAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İç Hastalıkları, Nursing, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı desende yapılan bu araştırmada, yoğun bakım ünitesinde yatan hasta yakınlarının spiritüel iyi oluş ve algılanan stres düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Bu araştırmanın evrenini Rize Devlet Hastanesi Cerrahi ve Dahiliye Yoğun Bakım Ünitelerinde yatmakta olan hastaların yakınları oluşturdu. Araştırmaya 02.03.2024-20.12.2024 tarihleri arasında dahil edilme ölçütlerini karşılayan 247 hasta yakını örneklemi oluşturdu. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”kullanılarak, yüz yüze toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplar-t testi, tek yönlü ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Pearson momentler çarpım ve Spearman korelasyon testi kullanıldı. Hasta yakınlarının Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeğinin alt boyutlarından aldıkları puan sırasıyla; aşkınlık 63.47±3.69 (min:39, max:75), doğayla uyum 29.83±2.26 (min:17, max:35), anomi 24.68±2.39 (min:15, max:30); toplam puan ortalaması ise 117.98±5.12 (min:81, max:135)'dir. Araştırmada, hasta yakınlarının eğitim düzeyi, mesleği ve televizyon izleme alışkanlıkları gibi değişkenlerin spiritüel iyi oluş düzeyleri üzerinde etkili olduğu belirlendi (p0.05). Yoğun bakımda çalışan sağlık profesyonellerine, hasta yakınlarının spiritüel ihtiyaçları ve stres düzeyleri konusunda hizmet içi eğitimler önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive, cross-sectional, and correlational study sought to evaluate the relationship between spiritual well-being and perceived stress levels among relatives of patients admitted to the intensive care unit. The study population comprised relatives of patients hospitalized in the Surgical and Internal Medicine Intensive Care Units at Rize State Hospital. A sample of 247 patient relatives, who met the inclusion criteria, participated in the study from 02.03.2024, to 20.12.2024. Data collection was conducted face-to-face utilizing the“Descriptive Characteristics Form,”the“Three-Factor Spiritual Well-Being Scale,”and the“Perceived Stress Scale.”Statistical analyses were performed using independent samples t-test, one-way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Pearson product-moment, and Spearman correlation tests. The scores of the patients' relatives on the sub-dimensions of the Three-Factor Spiritual Well-Being Scale were as follows: transcendence 63.47±3.69 (min: 39, max: 75), harmony with nature 29.83±2.26 (min: 17, max: 35), and anomie 24.68±2.39 (min: 15, max: 30); the total score average was 117.98±5.12 (min: 81, max: 135). The study identified that variables such as education level, profession, and television viewing habits of the patient's relatives significantly influenced their spiritual well-being levels (p0.05). In-service training on the spiritual needs and stress levels of patients' relatives is recommended for healthcare professionals working in intensive care.