Hastanede yatan çocukların annelerinin algıladıkları hemşire desteği ile hastane anksiyete ve depresyon düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between nurse support perceived by mothers of hospitalized children and hospital anxiety and depression levels
- Tez No: 964612
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hastanede yatan 1 ay - 2 yaş arası çocukların annelerinin hemşireden aldıkları destek düzeyi ile hastane anksiyete ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı desende yapıldı. Araştırma Etlik Şehir Hastanesi'nin Çocuk Hastanesi'nde 1 ay - 2 yaş çocuğu yatan 346 anne ile yapıldı. Araştırma verileri 02 Nisan– 02 Ekim 2024 tarihleri arasında toplandı. Veriler Çocuk ve Anne Bilgi Formu, Hemşire Ebeveyn Destek Ölçeği (HEDÖ) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADS) kullanılarak toplandı. Araştırmanın analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız iki grup için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup için Kruskall-Wallis analizi kullanıldı. Ölçek puanları arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the relationship between the level of support received by mothers of children aged 1 month to 2 years hospitalized in the hospital from nurses and the level of hospital anxiety and depression. Material and Methods: This study was conducted using a descriptive and correlational design. The study was conducted with 346 mothers of children aged 1 month to 2 years who were hospitalized at the Children's Hospital of Etlik City Hospital. The research data were collected between April 2 and October 2, 2024. Data were collected using the Child and Mother Information Form, Nurse Parent Support Tool (NPST), and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Descriptive statistics, Mann-Whitney U test for two independent groups, and Kruskal-Wallis analysis for more than two groups were used in the analysis of the study. Spearman correlation test was used to analyze the relationship between scale scores.