Yönetici hemşirelerin sağlıklı çalışma ortamı standartlarını uygulama durumlarının iş doyumlarına etkisi
The effect of manager nurses' implementation of healthy work environment standards on their job satisfaction
- Tez No: 964613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sağlıklı çalışma ortamı hemşirelerin iş doyumlarını arttırmada önemli bir faktördür. Artan hemşire memnuniyeti hasta sonuçlarının iyileşmesine de yol açar. Sağlıklı çalışma ortamlarının sağlanmasında yönetici hemşirelerin rolü oldukça önemlidir. Bu çalışma, yönetici hemşirelerin bulundukları çalışma ortamını değerlendirmeleri ve sağlıklı çalışma ortamı oluşturulmasında ana standartların yönetici hemşireler için önemlilik ve öncelik düzeyinin belirlenmesi ve iş doyumlarına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Doyumu Ölçeği”ve“Sağlıklı Çalışma Ortamı (SÇO) Standartları Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayı ve yüzde dağılımları, aritmetik ortalama gibi temel istatistiksel ölçütler, tek yönlü varyans analizi, t testi ve korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda SÇO standartlarının genel olarak orta düzeyde uygulandığı belirlenmiştir. En çok uygulanan standart“Uygun Fiziki Koşullar ve Yeterli Araç-Gereç”iken, en az uygulanan standart“Etkili Yönetim ve Liderlik”olmuştur. Alt standart düzeyinde değerlendirildiğinde; hemşire iş yükünün dengeli dağıtılmadığı, destek personel yetersizliğinin sürdüğü, liyakate dayalı atama ve terfi sistemlerinin yetersiz olduğu, adaletli ücretlendirme politikasının eksik kaldığı ve etkili liderlik uygulamalarının sınırlı düzeyde gerçekleştiği görülmüştür. Ayrıca, cinsiyet ve görev unvanına göre bazı standartların uygulanma düzeyinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. İş doyumu ile SÇO standartları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç olarak, yönetici hemşirelerin sağlıklı bir çalışma ortamına duydukları ihtiyaç hem bireysel refah hem de hizmet kalitesi açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
A healthy work environment is an important factor in increasing nurses' job satisfaction. Increased nurse satisfaction leads to improved patient outcomes. The role of nurse managers in providing healthy work environments is quite important. This study was conducted to evaluate the work environments of nurse managers, determine the importance and priority levels of basic standards for creating healthy work environments for nurse managers, and examine the relationship between job satisfaction and these standards. The“Personal Information Form,”“Job Satisfaction Scale,”and“Healthy Work Environment (HWE) Standards Form”were used to collect data. The SPSS 22.0 software package was used for data analysis. Basic statistical measurements such as frequency and percentage distributions, arithmetic mean, one-way analysis of variance, t-test, and correlation and regression analysis were performed in the data analysis. The study revealed that HWE standards are generally applied at a moderate level. The most frequently applied standard was“Appropriate Physical Conditions and Adequate Equipment,”while the least applied standard was“Effective Management and Leadership.”When evaluated at the sub-standard level, it was observed that nurses' workloads were not distributed equally, there was a constant shortage of support staff, merit-based appointment and promotion systems were inadequate, fair remuneration policies were lacking, and effective leadership practices were limited. Additionally, significant differences were identified in the application levels of certain standards based on gender and job title. Statistically significant relationships were found between job satisfaction and HWE standards. In conclusion, the need for a healthy work environment among nurse managers is extremely important in terms of both individual well-being and service quality.