Köpeklerde plazma vitamin D konsantrasyonu ve total lökosit sayısı, nötrofil sayısı ve hemoglobin konsantrasyonu arasındaki ilişkiler
Relationships between plasma vitamin D concentration and total leukocyte count, neutrophil count, and hemoglobin concentration in dogs
- Tez No: 964614
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada, anormal total lökosit (T.L.) sayısı ve nötrofil (Neu) sayısı veya anemi ile karakterize çeşitli hastalıkları olan köpeklerde plazma vitamin D konsantrasyonunun belirlenmesi ve T.L. sayısı, Neu sayısı, hemoglobin konsantrasyonu (Hb) ve hematokrit değer (HCT) ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Total lökosit sayısı ve Neu sayısında anormallik olan (n=26), anemik ve nonanemik (n=33) çeşitli hastalıklı toplam 59 köpek ve 21 sağlıklı kontrol köpeği incelendi. Hematoloji analizörü ile T.L. sayısı, Neu sayısı, Hb ve HCT; vitamin D durumunun belirleyicisi olan plazma 25(OH) vitamin D konsantrasyonu ise köpeklere özgü ELISA kiti kullanılarak ölçüldü. Gruplar arasındaki karşılaştırmalar ve ilişkiler parametrik veya nonparametrik testler kullanılarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine plasma vitamin D concentration in dogs with various diseases characterized by abnormal total leukocyte count (TLC) and neutrophil count (NeuC) or anaemia, and to evaluate its relationships with TLC, NeuC, haemoglobin concentration (Hb), and haematocrit value (HCT). Material and Methods: A total of 59 dogs with various diseases, including those with alterations in total leukocyte count (TLC) and neutrophil count (NeuC) (n=26), anaemic and non-anaemic (n=33), and 21 healthy control dogs were examined. TLC, NeuC, Hb, and HCT by haematology analyser and plasma 25(OH) vitamin D concentration, the hallmark of vitamin D status, using a canine-specific ELISA kit were measured. The comparisons and relations between groups using parametric or nonparametric tests were performed.