N-butilparaben ile oluşturulan ovaryum toksisitesi üzerine TGF-β1 gen terapisi yapılmış adipoz kaynaklı mezenkimal kök hücrelerin etkisi
Effect of TGF-β1 gene therapy treated adipose derived mesenchymal stem cells on N-butylparaben induced ovarian toxicity
- Tez No: 964656
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
N-butylparaben çevresel endokrin sistem bozucuları olarak da adlandırılan kimyasal bir ajandır. Pek çok alanda kullanıldığı gibi kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer sistemlerde olduğu gibi üreme sisteminde de olumsuz etkileri görülmektedir. Ovaryum dokusunda folikülogenezi etkilemekte ve doku hasarına neden olduğu bilinmektedir. Kemik iliği kaynaklı mezenşimal kök hücreler (BMSC) ise çok yönlü farklılaşma kapasitesine sahip olmalarına ek olarak, sitokinlerin ve beslenme faktörlerinin sentezlenmesi ve salgılanması yoluyla; doku hücre çoğalmasını, apoptozu ve immünomodülasyonu düzenlediği bilinmektedir. Sunulan proje önerisinde, N-butylparaben'in ovaryum üzerinde oluşturduğu toksisiteye karşı BMSC'nin tedavi edici etkilerinin ve farklı tedavi sürelerinin histopatolojik, immunfloresan ve immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla çalışma için 60 adet Wistar albino cinsi yetişkin dişi sıçan kullanılacaktır. N-butylparaben uygulamasından önce ve sonra olmak üzere BMSC'ler tedavi edici ve koruyucu etki oluşturacak şekilde gruplar oluşturulacaktır. Sıçanlara, ketamine hydrochloride ve %2 ksilazine hydrochloride ile anestezi sağlandıktan sonra ovaryum dokuları eksize edilecektir. Dokular formaldehit içinde fikse edilerek rutin histolojik doku takibi metodu uygulanarak parafin bloklara gömüleceklerdir. Parafin bloklardan alınan 5µm kalınlığında kesitler alınarak histopatolojik, immünohistokimyasal ve immunfloresan çalışmalar yapılacaktır. Elisa yöntemi kullanılarak yapılacak biyokimyasal çalışmalar ile Folikül uyarıcı hormon seviyeleri (FSH) ve Luteinleştirici hormon seviyeleri (LH) analiz edilecektir. Sonuç olarak çalışmadan elde edilen bulguların, literatüre ve klinik uygulamalara ışık tutacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
N-butylparaben is a chemical agent also called environmental endocrine system disruptors. It is used in many areas as well as in the cosmetic industry. As with other systems, its negative effects are also seen in the reproductive system. It is known to affect folliculogenesis in ovarian tissue and cause tissue damage. Bone marrow-derived mesenchymal stem cells (BMSC), in addition to having versatile differentiation capacity, through the synthesis and secretion of cytokines and nutritional factors; It is known to regulate tissue cell proliferation, apoptosis and immunomodulation. The presented project proposal aims to evaluate the therapeutic effects of BMSC and different treatment periods against the toxicity of N-butylparaben on the ovary using histopathological, immunofluorescence and immunohistochemical methods. For this purpose, 60 Wistar albino adult female rats will be used for the study. BMSCs will be formed into groups to create a therapeutic and protective effect before and after N-butylparaben application. After the rats are anesthetized with ketamine hydrochloride and 2% xylazine hydrochloride, the ovarian tissues will be excised. Tissues will be fixed in formaldehyde and embedded in paraffin blocks using the routine histological tissue tracking method. Histopathological, immunohistochemical and immunofluorescence studies will be performed by taking 5µm thick sections from paraffin blocks. Follicle stimulating hormone levels (FSH) and Luteinizing hormone levels (LH) will be analyzed with biochemical studies using the Elisa method. As a result, we believe that the findings obtained from the study will shed light on the literature and clinical practices.